Neštěstí z šesti volebních spotů aneb Co si o nás vlastně myslí

V pátek se otevřou volební místnosti. Gaby Khazalová a Petr Bittner vybrali šestici předvolebních spotů, které nejlépe ukazují, jak o nás politici smýšlejí. Není to pěkné čtení.

16387368_10211920428516433_685491876215176042_n_1_

Gaby Khazalová

08.10.2016 08:00

  • Domov
  • Štěstí z šesti

Spoluautor: Petr Bittner

Feri_ve_van_

Letošní volební spoty vynechaly sexismus. Tím dobré zprávy končí. Repro youtube.com

Související

Předvolební spoty jsou vzácnějším úkazem, než by se mohlo na první pohled zdát. Můžeme se jim vysmívat, opovrhovat jim, mávat nad nimi rukou – můžeme si o nich zkrátka myslet, co chceme. Jsou ale nejzářnější ukázkou toho, jak o voličích smýšlí píáristé, v horším případě sami politici.

Vybrali jsme šestici videí, kterou nejsou ani nápadité, ani duchaplné, jakkoli si to o sobě myslí. Jsou jen smutnou výpovědí o tom, co by na nás mělo platit.

Černoušek ve vaně
Předvolební syntéza Žít Brno a TOP 09 vysílá voličům matoucí vzkaz, který se snaží zachránit jejich předvolební spot. My bojujeme proti hazardu, nám zas přináší peníze, my děláme sociální bydlení, my zas škrtáme těm nejslabším. Hollan, Feri a Vitula se dokázali shodnout na jediném: nejsme rasisti a potřebujeme najít cool cestu, jak to naším voličům předat. Video s vyběleným Ferim alias Michalem Doležalem – na rozdíl od satirické předlohy z České sody – přitom rasismus nezesměšňuje, ale naopak zobrazuje. Je kombinací pokusu o vtip, přesvědčení o vlastní nadřazenosti a toho nejhoršího stereotypu. Video každé jiné strany typu „nejsme rasisti, ale…“ by bylo šmahem odsouzeno za rasistické. Žít Brno a TOP 09 se nám snaží namluvit, že jsou zkrátka jen „neotřelí“.

Na západ klidně, ale určitě bez ODS
ODS o sobě ve svém spotu tvrdí, že patří na Západ, nikoli na Východ. Stranu přitom charakterizuje euroskepticismus, zpátečnické ekonomické modely, které vůbec nereflektují soudobé problémy mladých a latentní xenofobie vůči uprchlíkům. Tento typ konzervativismu je na onom oslavovaném Západě přitom výsadou politické periferie. Chtělo by se říct, že na Západ s jeho progresivní sociální politikou, multikulturalismem a eurofederalismem budeme patřit spíš bez ODS…

Hlavně že máme co jístČSSD si vzala za motiv krajských voleb jídlo. Kdybychom parafrázovali Prigl, řekli bychom, že stará vášeň naprat si nácka k prasknutí a bavit se u toho o blbostech neodvratně dospěla ke svému vrcholu: naprat si nácka a u toho se bavit o naprání si nácka. Voliče na Praze 6 možná doopravdy netrápí nic většího, než vařit spolu s Václavem Bělohradským špagety pomodoro z bio surovin a trochou filozofie. Od ostravské ČSSD bychom ale čekali větší cit pro hluboké sociální problémy jednoho z nejohroženějších regionů v zemi. V Ostravě proto doporučujeme volit Úsvit, který chce aspoň vyvlastnit Bakalu…

Miliardář v bublině„Pravá levá, pravá levá,“ zorbuje si soukromník Ivo Valenta ve své podnikatelské bublině, aby svým voličům vyslal jednoduchý vzkaz: nenakazím vás politikou. Na rozdíl od Andreje Babiše se nepasuje do role pouhého antipolitika, co maká. Chce být spasitelem mladých nevinných duší, otrávených z politiky. Študáky láká na své motto „stát nám všem hází klacky pod nohy“ aneb podnikejte a bude vám dobře. Mladí ze Zlínska, kraje s vyhlídkou druhé nejnižší mzdy v České republice, jeho životní strategii jistě ocení.

Já jsem krajSpot Babišova hnutí ANO o krajích příliš nemluví. Babišův tým ví proč – v celé řadě regionů vládnou Babišovi „experti“ nekoncepčně a chaoticky, jejich politický program je nečitelný, na několika radnicích Babišovci koalici rozbili a na několika místech se kluby ANO rozštěpily a odpadlíci založili další meta-hnutí. A tak se hraje na osvědčené: Babiš není politik (přestože je vicepremiér a ministr financí), Babiš je opozice politické třídě (přestože vládne). Dokud bude tohle fungovat, jeho kluci se moc snažit nemusí.

Pápapápápápá papapapapá
Patrně nejdadaističtější volební klip představil agrárník Jan Veleba ze Strany práv občanů. Na první pohled nás překvapilo, že línou melodii ze ságy Slunce, seno… nedoplnilo blikající heslo „Stop nelegální migraci“. Vždyť právě to SPO svedlo dohromady s Okamurovým xenofobním odštěpem a nyní hyzdí veřejné plochy v českých městech. Přejme Velebovi, aby na své traktorové tour zjistil, co občany skutečně trápí. Protože bychom dali ruku do ohně za to, že uprchlíka cestou nepotkal…