Komunitní rádia pomohla zvládnout zemětřesení v Chile i na Haiti

Chilský státní aparát komunitním rádiím nepřeje, někteří jejich provozovatelé se možná dostanou do vězení. Přesto lokální rádia sehrála významnou úlohu při zvládání nedávného zemětřesení. Poskytovala občanům informace, k nimž by se jinak dostat nemohly.

(sal)

10.03.2010 19:09

Community_radio_studio_chile_july-2008

Komunitní rádia v Chile čelí obtížným podmínkám. I přesto pomáhají. Foto rogerwendell.com

Když na jihoamerickou Chile udeřilo zemětřesení, asi stovka komunitních rádií nepřestala vysílat a poskytovala dostatečné krizové informace, přestože se kvůli katastrofě sama dostala do nebezpečí. Jejich roli vyzdvihla v tiskové zprávě mezinárodní asociace komunitních rádií AMARC.

Během čtyř dní od začátku katastrofy vytvořila místní komunitní rádia, mezi nimi například Radio Juan Gómez Millas, Radio Tierra a Radio Placeres, speciální vysílání ve spolupráci s novináři z nejvíce zasažených oblastí. Zvláštní program poskytoval občanům nezbytné informace a pomáhal v přístupu k humanitární pomoci.

Komunitním rozhlasovým stanicím přitom nevytváří Chile zrovna přívětivé podmínky k existenci. Jak již Deník Referendum informoval, některým provozovatelům těchto rádií hrozí trest odnětí svobody za pirátské vysílání.

Chilští rozhlasoví aktivisté stále čekají na přijetí nového zákona, který situaci zlepší. Minimálně má do legislativy zanést právo na vysílání. AMARC v tiskové zprávě proto požádal vládu Sebastiana Piňery, aby uspíšila schvalování legislativních úprav, které navrhla předchozí administrativa.

Organizace Piňeru rovněž žádá, aby zastavil trestání provozovatelů pirátských vysílání, které se opírá o Telekomunikační zákon z roku 1982. Ten podle AMARC není v souladu s mezinárodními standardy svobody vyjadřování.

Také na Haiti pomáhají komunitní rádia vyrovnat se s následky přírodních katastrof. Snaží se rovněž zlepšit postavení nejchudších. „Komunitní rádia na Haiti vznikala od roku 1992 a získala významný prostor v mediální krajině... umožnovala nejchudším komunitám účastnit se rozvoje,“ uvedl AMARC v tiskové zprávě.

Lednové zemětřesení zasáhlo i tyto stanice. Proto AMARC před dvěma měsíci vyzval své členy z celého světa k pomoci haitským provozovatelům komunitního vysílání.

Další informace:
AMARC Chile’s community radios have key role in disaster response
AMARC Haiti: AMARC calls on community broadcasters to rally in support