První hodiny iráckých voleb provází násilí

Dnešní volby v Iráku by měly umožnit stabilizaci země a následně odchod amerických bojových jednotek. Začátek voleb však poznamenaly násilnosti.

(red)

07.03.2010 11:00

V Iráku dnes začaly parlamentní volby, které mají umožnit stabilizaci země. Téměř devatenáct milionů oprávněných voličů může dnes rozhodnout o složení nového iráckého parlamentu, Rady reprezentantů, čítající tři sta dvacet pět poslanců. Parlamentní volby v Iráku jsou všeobecně považovány za test normalizace situace v zemi a svědectví její stabilizace, což je klíčový předpoklad pro plánované srpnové stažení amerických bojových jednotek. Všechny americké síly mají odejít z Iráku do konce roku 2011.

Podle průzkumů chce jít k volbám šedesát tři procent Iráčanů. Hlasování provázejí silná bezpečnostní opatření, volební místnosti budou střežit tisíce vojáků a policistů. Ti odevzdali své hlasy už ve čtvrtek, stejně jako pacienti v nemocnicích a vězni. Od pátku volí v šestnácti zemích také Iráčané žijící v cizině.

Začátek voleb přes všechna bezpečnostní opatření poznamenaly násilnosti, podle agentury Reuters je již šestnáct mrtvých. Přesné údaje se ale rozcházejí, agentura AP hovoří o sedmi mrtvých. Média nicméně od rána shodně hlásí minometnou střelbu u několika volebních míst v zemi.

Nejméně čtyři lidé byli podle Reuters zabiti a další byli zraněni při explozi, která zničila obytnou budovu v Bagdádu. Při jiné explozi, která zasáhla další budovu v metropoli, zahynulo podle Reuters nejméně dvanáct lidí a dalších osm bylo zraněno.

Už od rána média informují o minometné palbě na různých místech v zemi. Nejméně tři minometné granáty byly vypáleny na volební místa v převážně sunnitské provincii Saláhaddín, z níž pocházel svržený a později popravený diktátor Saddám Husajn. Exploze ve městě Bajdží, které se nachází asi sto osmdesát kilometrů severně od Bagdádu, si podle agentury Reuters vyžádaly tři zraněné.

Nejméně dva granáty vybuchly také poblíž volebních místností ve smíšené sunnitsko-šíitské zóně na západě irácké metropole Bagdádu. Zdroj z iráckého ministerstva hovořil rovněž o ostřelování zelené zóny v centru hlavního města, kde stojí vládní budovy, parlament a zahraniční ambasády. V Bagdádu vybuchly rovněž dvě bomby umístěné na silnici.

Dá se očekávat, že žádný politický blok v dnešních volbách nezíská většinu, a formování nové vlády by tak mohlo trvat týdny, ba i měsíce. Na údajné volební podvody si už stěžoval šíitský politik a bývalý irácký premiér Ajád Aláví, který stojí v čele nábožensky neutrálního uskupení Irákíja. Protivníci současného premiéra Núrího Málikího, jehož koalice Právní stát čelí konkurenci někdejších politických partnerů usilujících o podporu šíitů, poukazují na údajné zastrašování a zatýkání.

Zabránit volbám chce irácká odnož teroristické organizace Al-Káida, která vyhlásila na dnešek zákaz vycházení v celé zemi, zvláště v sunnitských oblastech.