Místo státu hájil Kalousek v miliardové při svého známého

Jako ministr financí zasahoval Miroslav Kalousek opakovaně do sporu mezi státem a podnikatelem Josefem Šťávou. Vždy ve prospěch svého dlouholetého přítele.

(dar)

02.03.2010 11:48

271243_mediafax_tomas_tkacik

Miroslav Kalousek na kamarádech nešetří. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

Podnikatel a dlouholetý přítel Miroslava Kalouska Josef Šťáva se v kauze Diag Human snaží připravit stát o patnáct miliard korun. Kalousek jako ministr financí opakovaně do sporu zasáhl – na místo zájmu státu však vždy ve prospěch svého přítele.

Ještě jako poslanec posílal současný první místopředseda TOP 09 na ministerstvo financí dopis, v němž naléhal, aby stát Šťávovi peníze urychleně vyplatil. Na ministerstvu tehdy označili jeho dopis jako nátlakový. „Chtěl jsem jen vědět, co s tím udělají. S Josefem Šťávou se znám roky, a když se teď o něm ošklivě mluví, nebudu dělat, že ho neznám,“ uvedl tehdy Kalousek.

Server Aktuálně.cz nyní upozornil, že už ve funkci ministra zasáhl Kalousek ve prospěch Šťávy znovu. Po prvním vyhraném kole se měl totiž Šťáva podělit o částku se svým právníkem Jiřím Oršulou, který mu k úspěchu výrazně pomohl. Šťáva jej ovšem z podílu vyloučil a rozhodl se dále postupovat sám.

Kalousek tehdy jménem ministerstva financí napsal doporučení, v němž zdůraznil, že jediný nárok na odškodné od státu má právě bechyňský podnikatel Šťáva. Oršulu tak Kalousek zcela odstavil. Jenže po odchodu Kalouska z čela ministerstva úřad problém znovu prozkoumal a označil Oršulův nárok na třicet procent částky jako oprávněný.

Oršula ovšem mezitím svoji pohledávku prodal dvěma offshorovým firmám. Ty byly před pár týdny přizvány do arbitráže a podle interních informací podkopávají Štávovu pozici. I proto zřejmě stát ve výsledku ušetří více než deset miliard.

Kalousek svoji zprávu, jíž pomohl Šťávovi odstranit nepohodlného právníka, příliš zdůvodnit nechce. „Právě proto, že se známe, jsem si vždy držel od případu odstup. Ostatně o něm ani moc nevím. A jestli jsem něco takového napsal, pak to zcela jistě bylo na základě podkladů, které připravil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl serveru Aktuálně.cz Kalousek.

Proč ministerstvo po jeho odchodu v celém případu obrátilo ovšem vysvětlit nedokáže. „Nemám pro to vysvětlení, nemám o tom případu detailní informace,“ uvedl pouze Kalousek.

Zápis z Kalouskova policejního výslechu navíc dokládá, že se ve prospěch Šťávy snažil ovlivňovat i dalšího ministra financí, Bohuslava Sobotku. „Uvedl, že kontaktoval ministra financí Bohuslava Sobotku ohledně výplaty společnosti Diag Human, neboť zde byly důvodné obavy, že část tohoto nároku bude vyplacena na účet uvedený JUDr. Oršulou," píše se v usnesení Městského státního zastupitelství v Praze.

Další informace:
Aktualne.cz V bitvě o státní miliardy šel Kalousek na ruku příteli
Novinky.cz Diag Human žaluje firmu, která chce část jeho pohledávky
Lidovky.cz Diag Human chtěl 14 miliard, dostane zřejmě stěží jednu