Děti Země odmítají Zemanovu kritiku

Prezident Zeman při návštěvě Plzeňského kraje kritizoval ekologické sdružení Děti Země za odmítavý postoj ke spalovně v Chotíkově, zatímco spalovna v Malešicích jim prý nevadila. Děti Země ale kritizovaly obě spalovny stejným způsobem.

(rk)

12.03.2015 10:52

Zeman

Považuji to za schvalnost aktivistů, komentoval Zeman rozhodnutí Krajského soudu, který zrušil územní i stavební rozhodnutí. Foto web Miloše Zemana

Děti Země se v tiskové zprávě ohradily s kritikou prezidenta Miloše Zemana. Prezident při návštěvě Plzeňského kraje nesouhlasil s názorem aktivistů, kteří dříve kritizovali spalovnu v Chotíkově, zatímco proti spalovně v pražských Malešicích nic nenamítali. Děti Země však upozorňují, že proti malešické spalovně vedli kampaň.

Během návštěvy Plzeňského kraje se prezident Zeman vyjádřil i ke kauze spalovny v Chotíkově, které Krajský soud zrušil územní i stavební rozhodnutí . „Považuji to za schvalnost aktivistů. Tato moderní forma spalovny je kvalitnější, než ta, co je v Praze-Malešicích. Proti ní však nikdo nebyl," řekl Zeman pro Mladou Frontu Dnes.

Děti Země však vedly kampaň proti spalovně v Malešicích několik let, a to i v období Zemanovy vlády. Mimo jiné tehdy kritizovaly předimenzovanost a technickou nedokonalost spalovny. „Pan prezident zřejmě trpí nějakou podivnou ztrátou paměti, pokud šíří nepravdu, že nikdo nekritizoval spalovnu v Malešicích. V letech 1997 až 2001 šlo o hlavní kampaň pražských Dětí Země," řekl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Krajský soud v případě spalovny v Chotíkově rozhodl, že o stavebním povolení rozhodovali podjatí úředníci. Podle Dětí Země jde o závažné porušení zákona, na které bylo potřeba upozornit. „Pokud se pan prezident chce vyjadřovat k tématům, o nichž moc neví, jako je třeba ochrana životního prostředí a práva občanů v jejich účasti při rozhodování státu, pak bych očekával, že si o nich předem načte elementární informace,“ řekl Patrik.

Spor o spalovnu v Chotíkově začal v létě roku 2011. Tehdy krajský úřad v Plzni řídil proces hodnocení vlivu spalovny na životní prostředí. Řada spolků a občanů upozorňovala, že nebyly posouzeny různé varianty řešení odpadů v kraji. Spalovna se staví od poloviny roku 2013, dokončena měla být v prosinci letošního roku. Krajský soud však letos v únoru na základě žalob Dětí Země a Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov zrušil územní i stavební rozhodnutí.


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Tomáš Tožička - Praha

Zeman se neplete Pátek, 13.Března 2015, 08:24:44

Neplete se skoro nikdy, prostě lže, jak se mu to hodí.

Foto-patrik-hlava-cb

Miroslav Patrik - ekologický aktivista, Brno

Ropák 2013 Miloš Zeman Pátek, 13.Března 2015, 23:31:16

Vzhledem k tomu, ze primo voleny cesky prezident ma spise ceremonialni funkci jako v Nemecku, Rakousku na Slovensku, pak se nelze divit, ze hleda zpusob, jak verejnost zaujmout.

Mozna proto s zeleznou pravidelnosti vyukuje s nazorem jak z 80. let, pocinaje despektujicim odsudkem Homo sapiens neandrtalensis, kteri tu zili cca 350 let, kdezto nas podruh Homo s. sapiens je tu teprve 250 tisic let, pres snahy o inkluzi hendikepovanych lidi do majority atd.

Ted to schytala ekologie. Nicmene je nutne se ozvat a ukazat, ze "cisar pan je nahy". Kratce receno, ze opakovane a ucelove lze... Nicmene se ekoaktivistum aspon hned za prvni rok jeho vladnuti povedlo, ze se Milos Zeman jako prvni cesky prezident stal Ropakem 2013 za podporu silenosti typu kanal Dunaj-Odra-Dunaj, 2 jadernych bloku v JE Temelin, prolomeni uzemnich limitu apod. Vaclav Klaus je Ropakem 1993 jako premier! :-)