Na Slovensku probíhá konzervativní referendum „za rodinu“, odpůrci spoléhají na neúčast

Slováci mohou dnes hlasovat o definici pojmu manželství, odepření práva na adopci dětí homosexuálním párům a dobrovolnosti sexuální výchovy na školách. Do kampaně před referendem se zapojily i církve. V kázáních zaznívaly i velmi tmářské argumenty.

(pjed)

07.02.2015 12:11

Aa1

Podpisy nutné k vyvolání referenda sbírala tzv. Aliance za rodinu, která sdružuje více než 90 různých uskupení. Repro AlianciaZaRodinu.sk

Od 7:00 do 22:00 mohou dnes v sobotu hlasovat slovenští voliči o definici pojmu manželství, odepření práva na adopci dětí homosexuálním párům a dobrovolnosti sexuální výchovy na školách. Děje se tak v celonárodním referendu vyvolaném konzervativními iniciativami zdola.

Konkrétně se odpovídá na tyto otázky:

  1. Souhlasíte s tím, aby se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné soužití osob kromě svazku mezi jedním mužem a jednou ženou?
  2. Souhlasíte s tím, aby párům nebo skupinám osob stejného pohlaví nebylo umožněno osvojení (adopce) dětí a jejich následná výchovy?
  3. Souhlasíte s tím, aby školy nemohly vyžadovat účast dětí na vyučování v oblasti sexuálního chování či eutanazie, pokud jejich rodiče anebo děti samotné nesouhlasí s obsahem vyučování?
Iniciátoři chtěli původně nechat hlasovat ještě o čtvrté otázce, která by svázala další specifická práva a zvýhodnění pouze s heterosexuálním svazkem. Příslušné hlasování ale zakázal Ústavní soud SR, neboť by dle jeho výkladu šlo o příliš zásadní zásah do lidských práv osob, které v řečeném svazku nežijí.

Platnost výsledku celostátního referenda předpokládá na Slovensku větší než 50procentní účast věch oprávněných voličů, tedy aktivní zájem více než dvou milonů lidí. Ze sedmi referend, které se v zemi dosud konaly, byla tato podmínka splněna jen při hlasování o vstupu do EU v roce 2003. Odpůrci aktuální referenda proto spoléhají na to, že ani dnes dostatek lidí nepřijde, a sami referendum bojkotují.

Pokud by byla podmínka účasti splněna a alespoň u některé z otázek zvítězila varianta ANO, musel by parlament vydat příslušné konstatování jako zákon. Ten by pak musel zůstat nejméně tři roky beze změny.

Pro a proti
Iniciaci, přípravu a kampaň před referendem provázela bouřlivá debata, v níž se Slovensko do značné míry rozdělilo. K odpůrcům hlasování se zařadila drtivá většina novinářů a kulturních elit, iniciátory zase podpořila většina církví (výjimkou bylo několik evangelických) a řada lokálních politiků, zejména starostů.

Z celostátních stran se jednoznačně pro vyslovila jen konzervativní KDH, národovecká SNS a maďarská SMK, proti pak neoliberální až libertariánská SaS a její nová odpadlická odnož SKOK.

Hlavní představitelé tradičních stran jako Smer-SD, SDKÚ-DS či Most-Híd a nových protestně-obrodných NOVA, OľaNO a Sieť se jednoznačně nepřiklonili ani na jednu stranu. Podle slovenských komentátorů tak (ne)učinili proto, aby nepřišli o konzervativní část svého voličstva.

Výrazněji se vůči iniciátorům referenda nevymezil ani prezident Andrej Kiska. Nechal však otázky posoudit ústavním soudem, čímž zabránil konání referenda zároveň s podzimními komunálními volbami.

Atmosféra a argumenty
Pozorovatelé si na celém referendu všímají zejména kontextu a obav z ohrožení křesťanských hodnot a tradiční rodiny, z něhož nápad iniciovat hlasování vzešel.

Tzv. Aliance za rodinu, která nasbírala celkem 408 tisíc podpisů (350 tisíc bylo nutných) a jíž vytvořilo na 90 různých organizací, argumentovala všudypřítomnou erozí hodnot, potřebou chránit práva dítěte a pak různými případy postihů osob či firem ze západní Evropy, které nějakým způsobem diskriminovaly homosexuální osoby.

Zvláštností bylo, že kampaň za referendum vedli do značné míry i představitelé zejména katolické a ortodoxní církve, a to i v rámci kázání a leckdy s až tmářskými argumenty. Obzvláště bouřlivé reakce vzbudilo kázání Rastislava Baka, které odmítla vysílat i veřejnoprávní RTVS. Bako krom jiného uvedl:

„Proti zvrátenému životu nemáte šancu. Deti sú (na Západě) tovar, skutočná biologická mama je v Európe nič, práva majú gayovia, homosexuáli, aj pedofili, ale nie otec a mama. (...) Postavte železnú oponu takej tolerancii a prekrúcaniu. Vytlačte totu špinu za hranice štátu. (...) Toto nám nepriniesli Cyril a Metod, ale EÚ.“

Pozorovatelé přitom upozorňují, že příslušný pocit ohrožení není na Slovensku zrovna namístě. Křesťanské tradice a církevní autority mají v zemi stále velkou váhu, ke křesťanství se hlásí velká většina populace a manželství je jako svazek mezi mužem a ženou definováno od loňského června i v ústavě. Sexuální výchova navíc na Slovensku jako samostatný předmět neexistuje a o eutanazii se vůbec neučí.


Další informace:
Novinky.sk ÁNO alebo NIE? Slovensko čaká Referendum o rodine
Denník N O láske sa nemá hlasovať
Pravda.sk Sociológ Vašečka: Referendum je prvý krok k náboženskému štátu
SME.sk Je tradičná rodina dôležitá pre naše deti? (anketa)
SME.sk Referendum o rodine môže viesť k diskriminácii, tvrdí Amnesty
Aktualne.sk Päť filmov o homosexuáloch, ktoré treba vidieť pred hlasovaním v referende
TERAZ.sk POSÚĎTE SAMI: Toto je časť kázne k referendu, ktorú RTVS neodvysielala
Alianciazarodinu.sk Ohrozenia rodiny vo svete a na Slovensku
Alianciazarodinu.sk Ako na šťastné manželstvo


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Moje odpovedi. Sobota, 7.Února 2015, 19:28:53

1) Ano
2) Ano
3) S treti otazkouje to na diskusi, patrne by se mel brat ohled na rodinne prostredi, aby nedochazelo ke snizovani autority rodicu..

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Sobota, 7.Února 2015, 23:57:7

Drtivá většina zúčastněných hlasovala kladně, účast však podle předběžných zpráv nepřekročila 20 procent. Výsledek tak téměř jistě platit nebude.

Kiska se proste zachoval jako chytra horakyne. Neděle, 8.Února 2015, 09:36:31

"čímž zabránil konání referenda zároveň s podzimními komunálními volbami."

Komunalni volby by zajistily mnohem vyssi ucast obyvatel. Cili nacasovanim podporil tu "progresivnejsi "cast obyvatel. Posouzeni soudem, muze zase tem konzervativnim "prodat" jako setreni statnimi penezi (aby se nekonala neplatne referendum).