Neznámí útočníci v kuklách vnikli do pařížské redakce francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo a střelbou z kalašnikovů usmrtili nejméně dvanáct osob. Stalo se tak ve středu před polednem během porady, jíž redakce listu mívala pravidelně v tento den.
Podle videonahrávky pořízené očitými svědky byli útočníci dva. Oba následně unikli autem, přičemž se ještě na ulici střetli s policií. Během přestřelky křičeli, že mstí proroka Mohameda. Jednomu ze svědků měli též řici, že patří k jemenské odnoži Al-Káidy.
Podle sdělení vyšetřovatelů ze středečního odpoledne však byli útočníci celkem tři. Také francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že policie hledá tři „zločince“.
Dva mrtví z dvanácti jsou policisté, kteří se snažili útočníky zastavit. Mezi ostatními jsou dle již potvrzených informací kreslíři Georges Wolinski, Bernard „Tignous“ Verlhac a Jean „Cabu“ Cabut, tedy nejvýznamnější karikaturisté listu. Zabit byl také karikaturista Stéphane „Charb“ Charbonnier, který byl zároveň šéfredaktorem, a novinář a ekonom Bernard Maris, jenž do Charlie přispíval externě.
Jména ostatních obětí nebyla doposud zveřejněna.
Francouzská policie se stále snaží útočníky dopadnout. Podle pozorovatelů spustila v Paříži pátrací operaci nevídaného rozsahu, do níž bylo nasazeno na tři tisíce mužů a žen. Podle agentur byl středeční útok nejkrvavějším na francouzském území od roku 1961.
Nejen proti islamistům
Charlie Hebdo je levicově a antikleriálně orientovaný týdeník, který soustavně zesměšňuje papalášství francouzských politiků, pokrytectví katolické církve a výstupy krajní pravice. Vedle humorných kreseb a seriálů zveřejňuje také texty, jež patří mezi oblíbené zdroje faktů a argumentů mezi stoupenci francouzské důsledné levice.
Zvláště v posledních letech proslul Charlie i satirickou kritikou islamismu a karikováním života a skutků proroka Mohameda, kvůli čemuž byl již několikrát terčem útoků.
Zatím nejvážnějšími incidenty příslušného druhu byla do redakce hozená zápalná láhev (listopad 2011) a sprška kamení od protestujícího davu (září 2012).
Navzdory citovaným výkřikům středečních útočníků není nicméně stále potvrzeno, že útok motivoval skutečně náboženský fanatismus. Policie též pachatele zatím nedopadla, a tak se neví, zda jde o Francouze nebo občany jiné země. Mezi sebou měli dle svědků mluvit francouzsky.
Z videozáběrů je zřejmé, že útok byl alespoň do určité míry plánován, že se jednalo o vycvičené muže a že se na akt náležitě vyzbrojili i vystrojili, včetně neprůstřelných vest.
Podle posledních informací bylo krom zabitých na místě dalších jedenáct lidí zraněno, z čehož dva těžce. Dvěma redaktorům se údajně podařilo útok přečkat v úkrytu na střeše.
Prezident François Hollande označil útok za „mimořádně barbarský“, za „teroristický čin“ a za „zbabělou vraždu“. Vyzval zároveň k národní jednotě coby „nejlepší zbrani“, jíž má Francie k dispozici vůči „takovémuto útoku na svobodu slova“.
Vzhledem k několika nesouvisejícím, ale obdobně palčivým incidentům z posledních týdnů slíbila vláda též posílit policejní síly provizorně o několik stovek vojáků.
V řadě měst po celé Francii probíhají od večerních hodin pietní a solidární shromáždění. Mnoho lidí nosí tabule s nápisem „Je suis Charlie“ – „(i) já jsem Charile“.
Neznámí útočníci stříleli v redakci francouzského satirického magazínu, 12 mrtvých
Muži v kuklách pronikli do sídla týdeníku Charlie Hebdo a spustili palbu. Dle svědků vykřikovali, že mstí proroka Mohameda. Charlie tradičně zesměšňuje francouzské papalášství a krajní pravici, v posledních letech se však zaměřoval i na islámské prvky.

Mezi zastřelenými jsou i nejvýznamnější katikaturisté listu, mimo jiné Stéphane Charbonnier tvořící pod jménem Charb. Zde se svou karikaturou žida a muslima ve stylu momentky z filmu Nedotknutelní. Repro z vysílání RT
Související