Na World Press Photo uspěl i fotograf Greenpeace

V soutěži světových fotografů uspěl Ital fotící křik na teheránských střechách i fotograf Greenpeace se snímkem z Grónska.

(jp)

12.02.2010 22:15

Gp01shr_layout_2_

Rudé kajaky výzkumníků táhnou měřící sondu. Foto Nick Cobbing, Greenpeace

Druhé místo v soutěži World Press Photo v kategorii Příroda si dnes odnesl britský fotograf Nick Cobbing, pracující pro Greenpeace, za snímek glaciologů pádlujících na kajacích po ledovcové říčce v Grónsku.

Celkovým vítězem 53. ročníku soutěže se stal Ital Pietro Masturzo se snímkem zobrazujícím Íránce pokřikující protivládní hesla na střechách teheránských domů po loňských zmanipulovaných prezidentských volbách.

Výbor World Press Photo zveřejnil – samozřejmě kromě všech vítězných fotografií – na svých stránkách i audiozáznam rozhovoru s autorem vítězné fotografie. Jeho první slova zněla: „Nemůžu tomu věřit. Děkuji vám. Je to pravda?“ V kratičkém rozhovoru autor dále vysvětluje, proč zvolil nezvyklou kompozici i motiv, jež mu přinesly vítězství.

Greenpeace dnes k poctě svému fotografovi, který doprovázel expedici zkoumající dopady klimatických změn na grónské ledovce, zveřejnili odkaz na blog, v němž autor okolnosti vzniku svého snímku popsal.

„Rokle na ledovci měly vše, co si tu člověk jen mohl přát: strmá úbočí, majestátní stěny týčící se do kilometrové výše a Pettermannův ledovec sám, na pohled zdánlivě nekonečný. Řeknete-li o této krajině, že je ohromná a jakoby z jiného světa, vlastně jste ji ještě ani nezačali popisovat, musel bych vás odkázat na fotky, které můj zápisek doprovázejí...,“ psal 15. července 2009 Nick Cobbing.

Další informace:
World Press Photo Pietro Masturzo wins premier award
Greenpeace Blue River