Německo zaskočil útok na kasárna Bundeswehru, shořelo 16 vozidel

Neznámí pachatelé zničili transportéry a nákladní vozy v garážích na vojenské základně v Havelbergu. Podobný čin nebyl v Německu spáchán řadu let. Hlavní podezření padá prozatím na antimilitaristické aktivisty.

(pjed)

30.07.2013 18:37

A1

Německý důstojník obhlíží místo činu. Škodu odhadl Bundeswehr na 10 milionů eur, tj. na více než 250 milionů korun. Foto Matthias Fricke, volksstimme.de

Podivný, unikátní, léta neviděný. Těmito slovy hodnotí německý tisk víkendový útok dosud neznámých pachatelů na kasárna Bundeswehru v saskoanhaltském Havelbergu. Pachatelé pronikli na základnu v neděli nad ránem, resp. v noci. V garážích založili požár, jenž zničil 16 nákladních aut a obrněných transportérů typu Fuchs. Škoda byla zástupci německé armády odhadnuta na 10 milionů eur.

„Není to poprvé, kdy někdo zapálil vozy patřící Bundeswehru. Zcela nezvykle však byla tentokrát zapálena tzv. zelená vozidla, a to přímo v kasárnách (...) Útoky podobného typu doposud směřovaly na tzv. bílá vozidla – běžně prodávaná auta či náklaďáky, které německá armáda využívá. Nikoliv přímo na vojenskou techniku, “ vysvětluje jeden z pozorovatelů.

Podle zpráv z pondělí a úterního dopoledne se policie přiklání – byť zatím neoficiálně – k výkladu, dle něhož spáchali útok aktivisté z antimilitaristické skupiny War starts here. Ta organizuje v současnosti protesty u blízkého výcvikového prostoru Altmark.

Aktivisté z příslušné skupiny obvinění odmítli s tím, že jde o pokus diskreditovat jejich kampaň. Útok samotný však zároveň přivítali jako „akt namířený proti válce a militarismu“ a „krok k odzbrojení“.

„(Útokem) byla znehodnocena vojenská výzbroj. Žádného člověka již o život nepřipraví,“ uvedli v oficiálním prohlášení.


Další informace:
Mitteldeutsche Zeitung Nach Anschlag wird Fahrzeug beschlagnahmt
Frankfurter Allgemeine Zeitung Brandanschlag auf Bundeswehr in Havelberg
DPA Germany: Attack on the army barracks. €10 million losses. Possible further attacks
DPA Germany, a military camp being arson destroyed 16 cars and armored vehicles
Blog No Extradiction A step towards disarmament