Itálie po volbách: Buď velká koalice, nebo dohoda s radikály

Volby v Itálii vyhrála levice, bez většiny v Senátu ale nemůže vládnout. Podle analytiků má situace dvě kompromisní a dvě krajní východiska, z pohledu vítěze však všechna problematická.

(pjed)

27.02.2013 18:56

A10

Volební grafika zobrazuje zisky jendotlivých uskupení. Tmavší část sloupců odpovídá podílu dominantních stran vzniklých volebních bloků. Repro Corriere.it

Italské volby skončily bez jasného vítěze, respektive patem. Nejvíce hlasů získal středolevicový blok vedený Pierem Lugim Bersanim, nemá však většinu v Senátu, která je v Itálii k vládnutí zapotřebí. Takto lze shrnout výsledek všeobecných voleb, které proběhly v Itálii 24. a 25. února. Italské burzovní indexy v reakci oslabují. Agentury píší o obavách evropských státníků, o strachu z nestability i o možnostech dalšího prohloubení krize.

„(Výsledek) naplnil nejhorší představy pozorovatelů i trhů (...) Vytvořit vládu je za vzniklých podmínek takřka nemožné,“ vybírá z reflexe listu La Reubblica BBC.

Podle analytiků italské agentury ANSA přesto situace určitá východiska má, a to celkem čtyři: vznik velké koalice, dohodu levicového bloku s radikálními demokraty, vznik provizorní úřednické vlády a opakování voleb.

Vládu úředníků i nové volby prozatím všichni důležití aktéři odmítají. V příštích dnes se tak dle ANSA povedou jednání především o prvních dvou variantách – z nichž ovšem ani jedna není pro vítěze přiznivá.

Podrobně o variantách
Velká koalice by znamenala s největší pravděpodobností dohodu vůdčí síly levicového bloku – Bersaniho Demokratické strany (PD) – a vůdčí strany bloku pravice – Lidu svobody (PdL). Ten už nevede, leč stále fakticky řídí Silvio Berlusconi.

Příslušné spojenectví by vládě zajistilo dostatečnou podporu v obou komorách, pro PD by ale znamenalo existenční ohrožení. Bersaniho strana si totiž v kampani nechávala jako zálohu možnost povolební spolupráce s třetím výrazným blokem letošních voleb – nakonec neúspěšnou koalicí liberálních stran, jíž vedl současný poloúřednický premiér v demisi Mario Monti. Vůči Berlusconimu se přitom PD ostře vymezovala.

PdL by dle analytiků spojenectví s levicí zdaleka tolik nepoškodilo. Berlusconiho blok se před volbami stylizoval do role lidového spasitele a ochránce před škrty, kteroužto úlohu by mohl hrát i ve velkokoaliční vládě. Právě proslulý magnát dnes také pro toto východisko horuje.

Podle úterních zpráv se ovšem levice pokusí nejdříve o druhou variantu – o dohodu s radikálními demokraty z Hnutí pěti hvězd (M5S) Beppeho Grilla. Strana, jež v počtu mandátů skončila hned za levicovým a pravicovým blokem, má ideologicky blíže k levici; už od počátku svojí existence však útočí na všechny staré struktury, letité politiky a tradiční strany, nevyjímaje PD ani Bersaniho osobně. M5S navíc nechce přímo do vlády a požaduje velké celoitalské referendum o opuštění eura. S tím má středová levice ohromnou potíž souhlasit.

Dohoda s M5S by tedy znamenala se vší pravděpodobností menšinovou vládu, a to se všemi typickými důsledky – nestabilitou, permanentním vyjednáváním a hledám podpory pro většinu zákonů ad hoc.

Hlavní tvář a politický vůdce M5S Beppe Grillo se nad to nechal už v úterý slyšet, že podle jeho názoru vznikne nakonec stejně velká koalice, která však nevydrží déle než sedm osm měsíců.

Systém a čísla
Italský volební systém dává subjektu s největším počtem hlasů tzv. bonus, jenž vítězi přiděluje automaticky 340 z 630 poslaneckých křesel, tedy 54 procent mandátů, pokud sám nedosáhl ještě lepšího výsledku. Ve Sněmovně má tudíž vítěz vždycky většinu.

Jinak, a to s přihlédnutím k lidnatosti jednotlivých regionů, se volí do 315členného Senátu. V Itálii tak obvykle vládnou koalice. Do obou komor parlamentu se přitom obvykle volí současně.

Nejvíce hlasů v obou částech letošních voleb získal zmíněný Bersaniho levicový blok Italia. Bene Comune. Ve sněmovní části šlo konkrétně o 29,5 procenta, v senátní pak o 31,6 procenta. Díky bonusu obsadí levicové strany ve Sněmovně 340 míst; v Senátu ale jen 113.

Sama PD jako hlavní síla bloku bude mít 292 poslanců a 105 senátorů. Zbytek si rozdělí pokrokářská strana Levice – Ekologie – Svoboda (37 poslanců, 7 senátorů), Demokratický střed (6 poslanců), Jihotyrolská lidová strana (5 poslanců) a sicilské hnutí Megafon (1 senátor).

Berlusconiho pravicový blok získal ve sněmovních volbách jen o málo hlasů méně než levice – 29,1 procenta; bez bonusu za vítězství však bude mít jenom 124 poslanců. V senátních volbách získal také o něco méně hlasů než levice (30,7 procenta), díky úspěchu v lidnaté Lombardii a v Benátsku ale bude mít senátorů více (116).

Přímo na Berlusconiho stranu PdL připadá 97 poslanců a 98 senátorů. Autonomisticko-národovcká Liga severu bude mít 18 poslanců a 17 senátorů, čistě národovecká Bratři Itálie 9 poslanců a regionální uskupení Projekt Jih jednoho senátora.

Hnutí pěti hvězd Beppeho Grilla podpořilo 25,6 procenta voličů ve sněmovní části voleb a 23,8 procenta v senátní části. Ve Sněmovně tak bude mít 108 poslanců a v Senátu 54 senátorů.

Montiho blok získal pro Sněmovnu 10,6 procenta hlasů a 45 poslanců, pro Senát 9,1 procenta hlasů a 18 senátorů. Ve Sněmovně bude zastoupen narychlo vytvořenou Montiho stranou Občanská volba (37 poslanců) a lidoveckou Unií pro střed (8 poslanců). Senátory získala pouze Občanská volba.

Do italské Sněmovny se tentokrát probojovalo deset stran, do Senátu pak o dvě méně. Grillovo Hnutí pěti hvězd je jediným uskupením, které se nepřipojilo k žádnému bloku, a přesto se do parlamentu dostalo.

Volební účast přesáhla u obou částí voleb 75 procent.


Další informace:
Elezioni.interno.it Elezioni 2013 – Risultati
Deutsche Welle Italian election leaves only uncertainty
ANSA PD says no 'grand coalition', will woo Grillo Senators
ANSA Grillo says right-left coalition 'would last 7-8 months'
The Guardian Beppe Grillo: populist who could throw Italy into turmoil at general election
BBC News Italy election: Europe jitters over result deadlock
BBC News Italy struggles with 'nightmare' election result


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Dodatek Středa, 27.Února 2013, 19:08:48

Patří se dodat, že Italové rozhodovali 24. a 25. února i o tom, kdo povede vládu v Lombardii, v Laziu a v Molise. V hojně sledované Lombardii přitom získal post stávající tajemník Ligy severu Roberto Maroni, v Laziu si Italové zvolili národoveckého politika, v Molise potom zástupce levice. Podrobné výsledky této třetí části voleb nalzene přídaný zájemce zde: http://elezioni.interno.it/regionali/scrutini/20130224/R00000.htm

Miroslav Novák - Praha 9

Je to podobné jako u nás Čtvrtek, 28.Února 2013, 09:12:36

Před volbami se vynoří populistická strana (která v zásadě může mít i blíže pravici), a jedním programovým cílem (např. bojem proti korupci) přetáhne politicky naivní část levicových voličů. Takže původně jasné a logické vítězství levice se rozplyne. A nakonec se z této strany vyloupnou takové osobnosti jako Peake nebo Paggio (byl např. jedním z předkladatelů tzv. "zákona o třetím odboji"), kteří byli vlastně byli zvoleni levicovými voliči.
Problémem je, že převážně pravicová média účelově znevěrohodnila levicová řešení současných problémů a tak není koho volit (u nás to platí jednoznačně). Takže každý takový pokus, jako jsou VV nebo Beppe Grillo (M5S) má velkou šanci uspět.
Co se týká nosné ideje M5S o (eventuálně všelidovém) hlasování o zákonech jednotlivě bez ohledu na pravici nebo levici, neumím si představit, jaký guláš by z toho vznikl.