Ústavní soud odmítl návrh Městského soudu v Praze na zrušení amnestie

Ústavní soud v úterý odmítl návrh Městského soudu v Praze na zrušení novoroční amnestie prezidenta Václava Klause. Návrhem senátorů, který směřuje pouze proti článku II amnestie, se soud ještě bude zabývat.

(vd)

12.02.2013 16:40

Ustavni_soud

Usnesení podle ústavních soudců nepředjímá výsledek rozhodování o senátorské stížnosti. Foto Jaroslav švanda, Mediafax

Plénum Ústavního soudu svým úterním usnesením odmítlo návrh Městského soudu v Praze na zrušení rozhodnutí prezidenta republiky o novoroční amnestii. Soud se nicméně podle vedoucího protokolu Ústavního soudu Vlastimila Göttingera bude ještě zabývat návrhem skupiny senátorů, který směřuje pouze proti článku II Klausovy amnestie.

Městský soud v Praze vedl trestní řízení ve věci, na niž se podle jeho názoru vztahuje vyhlášená amnestie. Pražský soud proto trestní řízení přerušil a navrhl Ústavnímu soudu, aby rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause o amnestii zrušil.

Ústavní soud návrh odmítl ze dvou odlišných důvodů. Prvním bylo, že ke dni zahájení řízení v této věci již Ústavní soud začal jednat o zrušení napadeného článku II amnestijního rozhodnutí, a to ve věci návrhu podaného skupinou třiceti senátorů.

Návrh Městského soudu v Praze je proto podle ústavnho soudu nepřípustný, neboť jeho projednání brání překážka litispendence (právní překážka již jinde započatého, zahájeného a rozhodovaného řízení).

Druhým důvodem, jež vedl ústavní soud k odmítnutí návrhu Městského soudu bylo to, že v trestní věci, kterou Městský soud v Praze projednává, přichází v úvahu pouze aplikace článku II amnestijního rozhodnutí. Ostatní jeho části se v dané trestní věci podle ústavního soudu vůbec neuplatní.

„Podmínkou pro podání návrhu Ústavnímu soudu je však reálná aplikace napadeného právního předpisu. Tato podmínka splněna nebyla, a proto byl návrh odmítnut i v této části, jako návrh podaný osobou k tomu zjevně neoprávněnou,“ vysvětlil Göttinger.