Wagnerová vystoupila ze senátorského klubu pro obnovu demokracie

Eliška Wagnerová bude v Senátu zatím působit jako nezařazená. Rozhodnutím opustit klub reaguje na nominaci Jiřího Čunka na post místopředsedy Senátu. Dle svých slov upřednostňuje obsah politiky před politickou aritmetikou.

(vd)

07.11.2012 15:03

Wagnerova

Wagnerová by dle svých slov setrváním v klubu ohrozila důvěryhodnost programu, s nímž byla do Senátu zvolena. Foto FB Elišky Wagnerové

Senátorka Eliška Wagnerová, zvolená jako nezávislá s podporou zelených, ve středu vystoupila z Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí. Prozatím tak zůstane klubově nezařazenou členkou Senátu. Dle svých slov upřednostňuje obsah politiky před klubovou aritmetikou. „Zvláště dnes jde o její důvěryhodnost,“ vysvětlila Wagnerová.

Podle člena vedení Strany zelených Matěje Stropnického senátní klub, v němž hned první dohoda, že Jiří Čunek – jeho s Okamurou programově nejproblematičtější výspa – nebude společným kandidátem do čela Senátu, neplatí, je bohužel neobyvatelný. „Libor Michálek zatím dál vyjednává,“ uvedl Stropnický v rozhovoru pro Deník Referendum a dodal: „Mám vážné obavy, že předseda strany Ondřej Liška neudělal dost pro to, aby k této nepříjemné situaci nedošlo“.

Wagnerová své rozhodnutí údajně avizovala telefonicky již předminulý pátek následně zvolenému předsedovi senátorského klubu Petrovi Šilarovi. Rozhodnutí učinila v reakci na zprávu médií o klubové nominaci senátora Jiřího Čunka na post místopředsedy Senátu. Wagnerová prý Šilarovi vytkla, že nominaci Jiřího Čunka vydával za oficiální stanovisko klubu adresované i zástupcům senátorského klubu ČSSD, ačkoli samotný klub v této věci nehlasoval.

„Toto vyjádření mě znepokojilo, a proto jsem již tehdy avizovala, že bude-li nominace klubem stvrzena, zvážím své setrvání v klubu. Názory Jiřího Čunka na řešení romské problematiky, jakož i jeho praktické kroky v místní politice jsou pro mě nepřekonatelnou překážkou pro akceptaci jeho klubové nominace na senátní místopředsednickou funkci. Nominace totiž rovněž signalizuje i postoj klubu k takovým názorům,“ konstatovala Wagnerová.

Odchod z klubu začala Wagnerová proto zvažovat již minulou středu po zasedání klubu, který nominaci Jiřího Čunka definitivně potvrdil. „Je pravdou, že většina takto rozhodla. Zatím nebudu nikomu, tedy ani pro Deník Referendum, situaci komentovat,“ uvedla po jednání klubu minulý týden Wagnerová.

V následujících dnech nicméně byla dle svých slov svými voliči a podporovateli seznamována s texty dalšího člena klubu Tomia Okamury, které se podle ní ideově shodují s postoji Jiřího Čunka. „Po seznámení se s těmito texty a po důkladném zvážení situace jsem dospěla k názoru, že mé další setrvání v senátorském Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí není možné bez ohrožení důvěryhodnosti programu, s nímž ve volbách získala masivní podporu,“ vysvětlila Wagnerová.

„Samotným základem mého programu bylo obnovení respektu a ochrany lidské důstojnosti ze strany státu. Senátor je reprezentantem státu, čemuž musí přizpůsobit své jednání i rétoriku. Je zřejmé, že vyčleňování osob z občanského společenství na jakémkoliv základě včetně jejich etnicity, útočí v první řadě na lidskou důstojnost byť i jen verbálně vyčleňovaných osob,“ dodala Wagnerová.

„Ačkoliv se v připravovaném prohlášení klubu hovoří o demokracii a právním státu, a v jedné z verzí dokonce výslovně i o lidské důstojnosti, zjevně se klubové pojetí těchto konstitutivních hodnot našeho ústavního pořádku zásadně odlišuje od jejich obvyklého pojetí v podání našeho i zahraničních ústavních soudů, z něhož chci naopak při své práci sama vycházet,“ uzavřela bývalá soudkyně ústavního soudu.

O vzniku kluvu pro obnovu demokracie média informovala před necelými dvěma týdny. Jeho členy původně byli kromě Wagnerové, Tomio Okamura, Jan Veleba (oba nezávislí), Libor Michálek (zvolen za Piráty, lidovce a zelené), Miluše Horská (zvolená za Nestraníky), Miroslav Krejča (dříve ČSSD) a lidovci Zdeněk Brož, Jiří Čunek, Stanislav Juránek a Petr Šilar.


A co si myslíte vy? Diskuse (7 příspěvků)

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

Středa, 7.Listopadu 2012, 16:54:54

Na, also...

Luděk Ševčík - OSVČ

Středa, 7.Listopadu 2012, 18:14:31

Sláva! /A též se kaju za pochybnosti, pan Kopecký měl pravdu./

Štěpánka Šprynarová - důchodkyně, Praha 1

Vývoj jde dál, Čtvrtek, 8.Listopadu 2012, 10:16:20

je na nás, abychom přirychlovali uhýbání politického vývoje směrem k veřejnému zájmu.

Že by vystoupení E.W. ze senátorského klubu, který pomáhala zakládat (podle svých slov se připojila k ustavení nového senátního klubu) bylo pro novináře málo atraktivní téma? Uvidíme.

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

Wagnerová, Čunek, - a Okamura Čtvrtek, 8.Listopadu 2012, 21:29:53

Pro novináře možná málo atraktivní, jak píše paní Šprynarová.

Kvalitní komentář ovšem do novin zato napsal nenovinář - děkan FFUK Michal Stehlík (http://stehlik.blog.ihned.cz/c1-58356070-k-cemu-je-dobre-mit-elisku-wagnerovou)

S komentářem kontrastuje diskuse pod ním, která je přehlídkou ignorantství. Netušil jsem, že i Hospodářské noviny čte taková verbež. Chodí k volbám.

Martin Pleva - pedagog, Brno

Paní senátorka si opět vydobyla můj respekt Pátek, 9.Listopadu 2012, 00:07:19

Ad J. Kopecký: Rasisty jsou dnes i jinak zcela slušní lidé. Velká výzva pro demokraty, zejm. ty levicové...:)

Luděk Ševčík - OSVČ

Pátek, 9.Listopadu 2012, 09:16:32

K problematice rasismu, jeho vnímání a nevnímání, hlavně v USA, ale samozřejmě možno vztáhnout i na nás, je výborné si přečíst skvělý román od S. Lewise Krev královská. Tohle bych tedy tvrdě protlačoval jako povinnou četbu.

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

ale pozor, s rozmyslem - Pátek, 9.Listopadu 2012, 09:27:33

Není všechno rasismus, co se třpytí, a naopak.
Dva příklady:

1) I to nošení palestinského šátků velice často není ničím jiným, než signálem rasismu "naruby" (jenže u rasismu je jedno, proti komu se staví).

2) Maháthma Gándhí projevoval ve svém mládí velikou starost, aby Britové Indy nezaměňovali s primitivními Afričany.