KLDR přestane s obohacováním uranu a testy raket. Máme dohodu, říkají USA

První agenturní zprávy naznačují, že bylo dosaženo bilaterální úmluvy: KLDR má pozastavit obohacování a testy raket dlouhého doletu; USA dodat potravinovou pomoc. Trvalé řešení problému mají přinést až šestistranné rozhovory. Ty ale od roku 2009 stagnují.

(pjed)

29.02.2012 16:06

Aktualizováno: 18:06

A6

V čele KLDR stojí od prosince 2011 mladý Kim Čong-un. Dle mnohých znalců však fakticky vládnou generálové. Foto PANW

Korejská lidově demokratická republika (KLDR) pozastaví obohacování uranu a testy raket dlouhého doletu, jež mohou nést jaderné hlavice. Její jaderné komplexy budou též zpřístupněny inspektorům OSN. Výměnou za tyto kroky dostane 240 tisíc tun potravinové pomoci z USA. Má se tak stát na základě dohody, kterou uzavřeli severokorejští a američtí diplomati ve středu v Pekingu.

„Jde o malý první krok správným směrem. Připomíná nám, že se svět kolem nás proměňuje,“ uvedla ve stručném vyjádření pro novináře Hillary Clintonová, americká ministryně zahraničí.

Dohoda byla uzavřena bilaterálně mezi KLDR a USA. Zástupci obou stran spolu jednali od minulého týdne. Podle agentury AP je zatím neúplná. O konkrétním naplnění závazků obou stran se má dále vyjednávat.

Podle mínění znalců, na něž se odvolává BBC, může dohoda otevřít prostor k obnově šestistranných rozhovorů. Jednání, kterých se vedle KLDR a USA účastní Japonsko, Rusko, Čína a Jižní Korea, mají vést k trvalému ukončení severokorejského jaderného programu. V roce 2009 však byly přerušeny a dosud se je nepodařilo obnovit.

Další informace:
BBC News North Korea agrees to 'nuclear moratorium'
AP US: NK agrees to suspend nuclear activities
Armscontrol.org Chronology of U.S.-North Korean Nuclear and Missile Diplomacy