Šabatová: Neakceptovatelný policejní výslech dokládá systémová selhání

Brněnský krajský státní zástupce nařídil prověřit okolnosti policejního výslechu, na který upozornil server iDnes.cz. Svědkové při něm slyšeli z výslechové místnosti nadávky a rány opaskem. Podle policistů šlo přitom o cvičení.

(vd)

17.01.2012 18:49

141025_mediafax_jiri_novacek

Kdo, co a na koho v Brně trénoval, je nutné vyšetřit. Že to bylo zcela nepřijatelné, je jasné už teď. Foto Jiří Nováček

Brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal nařídil prověřit okolnosti policejního výslechu, který se minulý týden konal na jihomoravské policii. Podle informací serveru iDnes.cz při něm svědkové slyšeli z výslechové místnosti nadávky a rány opaskem, doprovázené verbálním nátlakem.

Podle předsedkyně Českého helsinského výboru Anny Šabatové nelze podobné chování policie jakkoli omluvit, neboť Česká republika je vázána dodržovat mezinárodní Úmluvu proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházejí či trestání. „Právo nebýt mučen je absolutní právo, které nelze z žádných důvodů omezit,“ upozorňuje bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.

„Vyšetřování by mělo odhalit, co se na jihomoravské policii skutečně odehrálo a hlavně proč a na čí zadání,“ dodala Šabatová pro Deník Referendum. Podle ní by navíc systémové nastavení policejních struktur vůbec nemělo takovou situaci umožnit. Současně přivítala, že se do případu vložil státní zástupce. Šabatová zaslala už v pondělí otevřený dopis ministrovi vnitra Janu Kubicemu, ve kterém ho žádá, aby se věcí zabýval.

Podle Anny Šabatové jsou ve světle Úmluvy proti mučení publikovaná vyjádření policistů naprostým výsměchem a dokladem hlubokého systémového selhání na několika úrovních. „Bylo by zcela nepřijatelné a vymykající se standardům demokratického právního státu, pokud by uvedená situace byla skutečným výslechem obviněného,“ podotýká Šabatová. Zcela nepřijatelné je ospravedlňovat uvedenou událost ale i tím, že se jednalo o pouhé cvičení.

Podle Českého helsinského výboru je vyloučeno, že by takovým způsobem mohl být nacvičován jakýkoli postup, který by mohl být shledán jako konformní s bezvýhradným zákazem mučení či jinými formami nelidského zacházení v úřední činnosti státních složek. Údajného nácviku by tak nebylo možné nikde v praxi využít.

Ředitel jihomoravské kriminální policie Libor Kachlík se událost pokoušel vysvětlit jako domluvený nácvik výslechu a následné vyšetřování podle něj neodhalilo pochybení policistů. Anna Šabatová má ale za to, že prohlášení policejního ředitele Kachlíka právě svědčí o hlubokém systémovém selhávání policejních struktur, pokud jde o potírání mučení a nelidského či ponižujícího zacházení.

Coufal kauzu nyní zadal státnímu zástupci, který se v rámci brněnského krajského zastupitelství zabývá trestnou činností pracovníků bezpečnostních sborů. Jeho úkolem má být zjistit, zda v souvislosti s kauzou nemohlo vzniknout podezření ze spáchání trestného činu a zda bylo případně řádně prověřeno.

Dosud se totiž přesně neví, které konkrétní policejní složky údajný nácvik výslechu prováděly a proč zvolily takový postup.

Další informace:
iDnes.cz Při výslechu byly slyšet nadávky a bití. Šlo o cvičení, tvrdí policie
Českénoviny.cz Krajský státní zástupce nechá prověřit podivný policejní výslech