Policie chce Martina Knetiga postavit před soud

Policie podala návrh na obžalobu bývalého poradce exministra životního prostředí Martina Knetiga z nepřímého úplatkářství. Toho se podle ní dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí. Informuje o tom ČTK.

(vd)

10.10.2011 16:43

Korupce

Dle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky. Zdroj www.otevrete.cz

Policie navrhuje obžalovat Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a současného místopředsedy ODS Pavla Drobila. „Spis nyní studuje státní zástupkyně, rozhodnout ve věci chce do konce měsíce," uvedla pro ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Knetigovi hrozí v případě odsouzení až tříleté vězení.

Obvinění z nepřímého úplatkářství souvisí s jeho údajnou nabídkou Komerční bance. V říjnu loňského roku totiž Knetig podle policie nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby zasponzoroval občanské demokraty. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky.

Podle tajných nahrávek, které pořídil bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci.

Taktéž Drobil byl v hledáčku protikorupční policie. Čelil totiž podezření, že chtěl podplatit odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Tomu doporučoval zničit důkazy o údajné korupci na úseku zadávání veřejných zakázek a za to mu údajně nabízel lukrativnější pracovní zařazení.

Michálek totiž loni v prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování ODS.

V půlce června nicméně policie případ odložila. Následně se však dostala do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednali či nejednali na jeho pokyn. Odložení kontroluje Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Pokud kauzu znovu otevře, policie bude žádat o vydání Drobila k trestnímu stíhání a zbavení poslanecké imunity, uvedl v neděli v České televizi ředitel protikorupčního útvaru Tomáš Martinec.

Drobil se od Knetiga sice distancoval, avšak současně právě kvůli údajným machinacím v zakázkách Státního fondu životního už v prosinci loňského roku rezignoval na post ministra životního prostředí. Místopředsedou ODS a tedy vlivným mužem největší vládní strany ale zůstal.

Pozoruhodný byl a je postoj premiéra a předsedy ODS Petra Nečase, který nejednou zopakoval, že se Pavel Drobil těší jeho důvěře. „Pan Pavel Drobil má moji důvěru. Považuji ho za slušného a poctivého člověka. Jsem přesvědčen, že neudělal nic nezákonného ani neetického,“ uvedl premiér po Drobilově rezignaci.

Podle Nečase spočívalo jediné Drobilovo pochybení ve špatném výběru lidí, jejichž charakterové vady neznal a které se později v plné nahotě projevily.

Další informace:
Českénoviny.cz Policisté navrhli obžalovat Drobilova exporadce Knetiga