Soud pozastavil činnost Národní strany

Nejvyšší správní soud pozastavil na návrh vlády činnost nacionalistické Národní strany. Neparlamentní politický subjekt již delší dobu není aktivní, z politiky prakticky zmizel. Strana působila v české politice od roku 2002.

(vd)

18.08.2011 11:45

Dsc_1747

Proti rozsudku NSS se nelze odvolat. Foto David Muzik, DR

Nejvyšší správní soud pozastavil činnost nacionalistické Národní strany. Důvodem pro soudní pozastavení činnosti jsou podle ČTK s největší pravděpodobnosti nedodané nebo nekompletní finanční zprávy.

Národní strana působila na české politické scéně od roku 2002. V říjnu 2009 rezignovala na svou funkci předsedkyně Petra Edelmannová, k 1. prosinci pak rezignovali na všechny své funkce členové zemské rady strany. V následujících měsících se odmlčel i stranický web.

Národní strana vystupovala proti Evropské unii a přistěhovalcům. Některá její veřejná shromáždění byla kvůli porušení zákona rozpuštěna, někteří její představitelé pak měli podle ČTK problémy i se zákonem.

Všechny registrované strany a hnutí musí v České republice podle zákona každoročně předkládat poslancům finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti.

Proti rozsudku soudu se nelze odvolat, v úvahu připadá pouze podání návrhu k Ústavnímu soudu.

Další informace:
Českénoviny.cz Správní soud pozastavil činnost nacionalistické Národní strany