USA: po Huckabeem se zřekl prezidentských ambicí i Trump

Mezi americkými republikány se stále nenašel široce podporovaný politik, jenž by se mohl postavit Baracku Obamovi. Dva nejznámější z možných kandidátů se naopak v posledních dnech prezidentských ambicí zřekli.

(pjed)

17.05.2011 13:00

A2

Donalda Trumpa proslavila zejména televizní show The Celebrity Apprentice. Boháčem se ale stal díky obchodům s realitami. Foto Gege Skitmore, flickr.com

Jen dva dny po bývalém guvernérovi Arkansasu Miku Huckabeem se zřekl prezidentských ambicí další favorit americké pravice – velkopodnikatel, miliardář a televizní hvězda Donald Trump. Svoje rozhodnutí oznámil v pondělí s tím, že si přeje dál působit v soukromém sektoru, který se stal jeho vášní.

„Po pečlivém zvážení a zhodnocení jsem se rozhodl do boje o prezidentský úřad nevstoupit,“ řekl Trump doslova.

„Stále jsem přesvědčen, že kdybych kandidoval, byl bych schopen primárky a poté i obecné volby vyhrát (...) Několik posledních měsíců jsem ale strávil neoficiální kampaní a uvědomil si, že snaha ucházet se o nejvyšší úřad vyžaduje celého člověka (...) Pro mne je nicméně byznys stále velkou vášní, a nechci ještě soukromý sektor opouštět,“ doplnil důvody v oficiálním prohlášení.

Donald Trump byl ze všech přihlášených i potenciálních kandidátů americké pravice nejznámější a v preferenčních průzkumech se umisťoval na druhém místě – právě za Huckabeem. Nebyl letitým členem Republikánské strany a podle komentátorů by se svým kapitálem mohl kandidovat i jako nezávislý. V takovém případě by ovšem republikánům hlasy jistě ubíral.

Trump také proslul i kontroverzními výroky, sliby a způsoby politického soupeření. V minulých týdnech zaujal například zpochybňováním faktu, že se prezident Obama nenarodil ve Spojených státech, nebo kritikou intervence v Libyi, které se podle něj měly americké jednotky účastnit pouze v případě, že by pak americké firmy získaly práva na těžbu tamní ropy.

Někteří komentátoři tudíž soudí, že právě přihlédnutí k těmto postojům a škodě, již by svou kandidaturou pravici způsobil, bylo pro Trumpovo „zvážení a zhodnocení“ rozhodující.

Američané příštího prezidenta zvolí v listopadu 2012. Za demokraty bude nejspíše jediným kandidátem současný prezident Barack Obama. Republikáni si svého favorita vyberou v sérii primárek v jednotlivých státech, která započne na konci příští zimy. Primárkám ale předchází přibližně roční kampaň jednotlivých uchazečů, jejíž první fáze probíhá už nyní.

Po odstoupení Trumpa a Huckabeeho zůstávají nejznámějšími republikánskými kandidáty bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty, bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney a texaský politik s libertariánskými názory Ron Paul. Bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová se k otázce svojí kandidatury doposud jasně nevyslovila.

Další informace:
The Guardian Donald Trump bows out of 2012 US presidential election race
AFP No White House bid for Trump in 2012
The Wall Street Journal Trump Won't Seek White House