K9 se shodla na schůzkách vždy po jednání vlády

Jednání koalice ve formátu K9 skončilo. Politici před novináře nepřišli, vládní mluvčí Jan Osúch nicméně veřejnosti oznámil, že se dohodli na pravidelných schůzkách každý týden.

(čtk)

11.05.2011 19:30

332749

Snímek z jednoho z dřívějších jednání lídrů koalice ve formátu K9, ještě s Radkem Johnem jako ministrem Nečasovy vlády. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Jednání koaličních špiček ve formátu K9 ve středu v podvečer skončilo, aniž by politici přišli před novináře. Vládní mluvčí Jan Osúch oznámil, že se dohodli na pravidelných schůzkách každý týden.

Příští středu mají jednat o reformě zdravotnictví, problematice třetího odboje, akciích na doručitele a garancích pro boj s korupcí, doplnil Jan Osúch.

Lídři koaličních stran se ve středu sešli poté, co své rozhodnutí odejít z vlády oznámil vicepremiér a předseda nejmenší strany Věci veřejné Radek John. Důvodem byly jeho neshody s premiérem a předsedou občanských demokratů Petrem Nečasem (ODS) o personálním obsazení jeho úřadu.

Nečas před jednáním K9 novinářům řekl, že písemnou rezignaci od Johna zatím nedostal. Podrobnosti vývoje v koalici se ze slov mluvčího novináři nedozvěděli. Ze středečního jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných ale vyplynulo, že John necítí hmatatelnou podporu protikorupčního boje.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je situace vážná, doufá ale v kompromis. Premiér Petr Nečas pak novinářům odpoledne řekl, že Johnovu rezignaci nemá, osobně se s ním neviděl a bude s vicepremiérem jednat. „Do té doby se k tomu nebudu vyjadřovat," uvedl premiér. Nečas potvrdil, že svolá jednání koaličních špiček, musí ale ještě dohodnout, kdy bude.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg údajně nemůže předem říct, jak by kompromis mohl vypadat, může vzejít z jednání. Na adresu Věcí veřejných předseda TOP 09 podotkl, že netuší, k čemu se odhodlají, někdy prý pro něho nejsou vypočitatelné.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak poznamenal, že v nynější situaci se evidentně jedná o interpersonální spor mezi předsedy ODS a VV Nečasem a Johnem, ne o spor ideový.

„TOP 09 nemá pocit, že by tomu nějak prospělo, kdyby do toho sporu vstupovala," podotkl. TOP 09 podle Kalouska věří, že nynější situace nebude znamenat destabilizaci vládní koalice a že Nečas a John spor urovnají.

Radek John si od své rezignace slibuje urychlení reformních snah vlády i personálních změn. Ve vládě za VV zatím zůstávají ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Na pravidelné svolávání koaličních schůzek ještě před středečními událostmi tlačila i třetí vládní strana, tedy TOP 09. Svolání K9 dnes po Johnově oznámení žádaly i VV.