Sdružení Arnika: V Chropyni unikají do ovzduší nebezpečné dioxiny

V Chropyni na Kroměřížsku začala ze čtvrtka na pátek hořet výrobna obalů z PVC. Požár stále není pod kontrolou a podle sdružení Arnika může mít navíc vzhledem k úniku nebezpečných dioxinů do ovzduší vážné následky.

(red)

08.04.2011 18:00

V noci ze čtvrtka na pátek v jednu hodinu ráno začala v Chropyni na Kroměřížsku hořet výrobna obalů z PVC v průmyslovém areálu Technoplastu. Jedná se o dvě stě metrů dlouhou čtyřpatrovou budovu. V pátek po jedenácté hodině bylo vzhledem k tomu, že v okolí je hustý kouř obsahující zplodiny, rozhodnuto o evakuaci asi tří set obyvatel. Hasiči nemají dostatek vody a fouká silný vítr, požár zatím není pod kontrolou.

Sdružení Arnika upozorňuje na to, že požár může mít vážnější následky, než se na první pohled zdá. „Při hoření PVC vznikají ve velkém množství dioxiny. Když došlo k podobnému požáru v Hamiltonu v Kanadě, nemohli lidé po něm konzumovat potraviny ze zahrad a domácích chovů. Týká se to hlavně zvířat, protože dioxiny se kumulují v živočišných tucích. Po požáru by se tedy měly provést analýzy prachu, popele a stěrů ze stěn. Současně by se měla sledovat hladina dioxinů například u drůbeže z domácích chovů v okolí,“ upozornil v souvislosti s chropyňským požárem RNDr. Jindřich Petrlík. Sdružení Arnika bude v tomto smyslu apelovat na hygienu a další orgány státní správy. „Současně nabídneme pomoc se zajištěním analýz,“ dodal Petrlík.

Nebezpečné dioxiny vznikají a uvolňují se do ovzduší i při jiných požárech, kde je PVC anebo jiné chlorované látky. Ke známým případů patří například požár podniku Linde Frigera v Berouně v roce 1998 anebo požár spalovny Emseko ve Zlíně v roce 1997. Tyto látky neodhalí jednoduchá měření, která se běžně provádějí při požárech, je na ně třeba složitější vybavení, a proto se o nich lidé většinou ani nedozví, protože se náročné analýzy neprovedou. Vysoké koncentrace unikaly dříve do ovzduší také ze spalovny odpadů situované do areálu Technoplastu. Nejspíš unikaly do ovzduší i při opakovaných požárech v této spalovně.

Jednou z možností, jak se vyhnout nebezpečí úniků dioxinů při požárech, je náhrada PVC jinými nechlorovanými plasty. Ty jsou z hlediska dopadů na životní prostředí hodnoceny lépe. „Byl to ale právě chropyňský provoz dodávající na trh balicí fólie z PVC, kdo loboval pro zrušení zákazu výroby obalů z PVC, který zavedl v České republice zákon o odpadech a který měl vstoupit v platnost v roce 2001. Tento zákaz byl nakonec i pod tlakem z EU v naší legislativě zrušen. „Pokud by se tak nestalo, mohl mít dnešní požár v Chropyni méně závažné následky,“ řekla Mgr. Jana Mikulášková z pobočky Arniky v Uherském Hradišti.

Více informací o škodlivosti dioxinů zde.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.