Cyril Svoboda za volební neúspěch nabízí své křeslo

Lídr KDU-ČSL Cyril Svoboda je připraven ve své funkci skončit, pakliže se mu nepodaří v květnových volbách přivést stranu s klesajícími preferencemi do sněmovních lavic.

(red)

10.01.2010 13:50

Cyril_svoboda_mediafax_jiri_rubes

Cyril Svoboda: V kampani lidovců pomohou ploty straníků. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

V pořadu Nedělní partie televize Prima Cyril Svoboda jednoznačně prohlásil, že výsledek voleb do Poslanecké sněmovny v květnu rozhodne o jeho setrvání. Pokud lidovci neuspějí a do Sněmovny se nedostanou, Svoboda je připraven rezignovat na funkci předsedy strany.

Svobodův náznak úvahy o možném volebním neúspěchu se jeví jako adekvátní. Podle předvolebních průzkumů je KDU-ČSL na hranici pěti procent voličských preferencí, které jsou nutné pro to, aby se partaj do Sněmovny opět dostala. Přesto však v debatě televize Prima Svoboda prohlásil, že si je jist, že lidovci ve volbách uspějí.

Lidovcům na jarní volební kampaň zbylo poměrně málo financí. Většinu peněz, které vyčlenili pro tyto účely, utratili již během přípravy na předčasné volby. Ty se však nakonec nekonaly. Nyní lidovci neplánují utratit více než deset milionů korun. I tak si na kampaň musí půjčit.

Než na drahé billboardy se vedení strany tentokrát více spolehne na členskou základnu KDU-ČSL. V kampani by straníci měli pomoci tím, že volební propagační plakáty vyvěsí na ploty svých domů. Budou použity plakáty, které lidovci už nestihli použít na podzim.

Svoboda rovněž vyjádřil podezření, že nová strana TOP09, jíž založil Svobodův lidovecký předchůdce Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg, ve své kampani utratila mnohem více peněz, než deklarovala. V případě politických stran to znamená podezření, že kampaň je hrazena tajnými sponzory. Svoboda však neuvedl žádný konkrétní důkaz.

Kampaň lidovců je postavena na tématech boje proti hazardním hrám, zvýšení mateřské na loňskou úroveň, z níž klesla o třiadvacet procent, a zvýšení zdanění. Důležitým tématem pro lidovce je také zrušení tzv. vládní superzakázky na likvidaci ekologických škod. V případě volebního úspěchu podle Svobody údajně lidovci nevstoupí do vlády, která by závisela na hlasech komunistů či přeběhlíků. Přesně toto však KDU-ČSL v minulosti učinila, když se stala součástí Topolánkovy vlády, jež získala důvěru jen díky hlasům Melčáka a Pohanky.

Další informace:
iHned Pokud nebude KDU po volbách ve sněmovně, Svoboda rezignuje
iDnes Svoboda dal hlavu na špalek. Spojil výsledek lidovců se svou funkcí


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.