Volby na Ukrajině naznačují obrat k Rusku

Pět let po Oranžové revoluci, která měla přinést vykročení Ukrajiny směrem k Evropské unii a NATO si budou ukrajinští občané volit nového prezidenta. Oba hlavní kandidáti mají silnou příchylnost k Rusku.

Ukrajinci budou volit nového prezidenta příští neděli. Hlavními kandidáty jsou Viktor Janukovyč a Julia Tymošenková. Oba přední kandidáti projevují, že pevné vazby s Ruskem jsou pro ně prioritou, ať už tomu tak je z pragmatických či ideologických důvodů.

Ve výzkumech veřejného mínění vede Viktor Janukovyč, bývalý ukrajinský premiér. Při kandidatuře v roce 2004 jej podpořilo Rusko v momentě, kdy byla jeho volba zpochybněna s podezřením na falšování. Jeho hlavní soupeřka Julia Tymošenková je současná premiérka a zároveň kandidátka vřele podporovaná Kremlem.

Podpora ikony Oranžové revoluce, dosavadního prezidenta Viktora Juščenka, závratně klesla pod 3 % voličských preferencí. Minulý týden Juščenko obvinil Tymošenkovou a Janukovyče z vytvoření „kremelské koalice“.

Analytici ukrajinské agentury R&B Group na základě volebních výzkumů předpovídají, že Janukovyč získá ve volbách plnou třetinu hlasů, Tymošenková pak 16,6 %. Dvě pětiny hlasů si pak podle dosavadních výsledků rozdělí ostatních šestnáct kandidátů. Zhruba desetina ukrajinských voličů zůstává nerozhodnutých. Případné druhé kolo voleb se bude konat 7. února.

Ať už vyhraje Janukovyč či Tymošenková, předpokládá se, že dojde k opuštění jednoho z hlavních cílů, který si stanovil současný prezident Juščenko – vstup do NATO. Vstup Ukrajiny a Gruzie do paktu totiž Rusko vnímá jako své ohrožení.

Další informace:
Guardian Orange sunset as Ukraine poll heralds turn to Russia

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.