Americké úřady tajily úmrtí imigrantů ve vězeních

Americké imigrační věznice se potýkají s šokujícím skandálem. Zjistilo se, že neexistuje řádná evidence úmrtí ve věznicích pro imigranty. Chybí údaje o jménech mrtvých osob, počtu úmrtí i způsobu, jak k nim došlo.

(red)

10.01.2010 10:00

Podle New York Times panovala ohledně vyšetřování úmrtí imigrantů ve věznicích nezvyklá praxe. Mnoho úmrtí není standardně evidováno, mnoho dalších je součástí pouze tajných vládních a neoficiálních materiálů. Zodpovědní úředníci tím hatili vyšetřování.

Deník New York Times ve spolupráci s Americkým svazem občanských svobod (American Civil Liberties Union) zajistil dokumenty o 107 úmrtích v amerických věznicích, které od roku 2003 nashromáždila agentura specializovaná na imigranty, která spadá pod americké ministerstvo vnitra.

Obamova vláda slíbila, že zpřísní dohled nad nepřehlednou sítí soukromých věznic, federálních zařízení a věznic jednotlivých států, v nichž jsou drženi imigranti, kteří mají být vyhoštěni ze země. Zvýšení vládního dohledu vyjevilo, že se i úředníci na vysokých kontrolních postech pokoušeli, a často úspěšně, zatajit důkazy o špatném zacházení, odvrátit pozornost médií a vyvrátit podezření ze zneužívání vězňů.

Typickým příkladem nakládání s údaji o imigrantech je případ Salvadorce Neryho Romera. Vyšetřování prokázalo, že vězeňský zdravotnický personál zfalšoval údaje o podání léků. Romerovi byl podle záznamů podán Motrin, lék na ibuprofenové bázi. Avšak v době, kdy měl podle záznamů Romero lék dostat, byl již mrtev. Výsledky vyšetřování však nikdy nebyly sděleny veřejnosti ani Romerově rodině.

Přístup k médiím zase trefně ilustruje případ Afričana umírajícího s frakturou lebky v soukromé věznici. Na dotazy reportéra NY Times reagoval mluvčí imigrační agentury tak, že bez plného jména a cizineckého registračního čísla nemůže podat žádné informace. Podle záznamů však již předtím informoval federální imigrační agenturu o zvídavém novináři a jeho zájmu o zraněného vězně. Reportér se soustředil na okolnosti jeho zranění. Vězeň totiž ležel v izolované cele třináct hodin, než byla přivolána pomoc.

Existují důkazy, že v době, kdy byl muž operován, deset manažerů telefony a emaily diskutovalo, jak s mužem naložit, aby nevznikly přílišné náklady na péči a nebyl vzbuzen zájem médií. Jeden z návrhů byl poslat pacienta domů na Guineu. To se ukázalo jako nereálné. Další návrh, platit muži 10 000 dolarů měsíčně na domácí zdravotnickou péči, také neprošel. Manažeři se nakonec dohodli, že muže předají k péči jeho příbuzným v New Yorku. Před propuštěním z nemocnice však vězeň zemřel.

Další informace:
New York Times Officials Hid Truth About Immigrant Deaths in JailA co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.