Malta vypsala referendum o legalizaci rozvodů

Občané nejmenšího státu EU dostanou v květnu možnost vyslovit se k otázce, jež byla v silně katolické zemi po léta tabu. Výsledek jednorázového referenda nebude právně závazný, očekává se však hojná účast, a snad i jednoznačné vyjádření.

(pjed)

01.04.2011 16:00

A2

Vedle Malty jsou dnes rozvody zakázané už jen na Filipínách. V řadě dalších zemí je ale právo rozvodu de facto přiznáno pouze muži. Foto Brian Brake, flickr.com

Dne 28. května půjdou Malťané hlasovat o zrušení zákazu manželských rozvodů – pravidla, jenž nemá v současné Evropě obdoby. Konkrétně se budou obyvatelé středomořského ostrova moci vyslovit k otázce, zda by mělo být manželským párům povoleno se rozvést poté, co spolu již nejméně čtyři roky nežijí a i opakované snahy o nápravu vzájemných neshod selhaly.

Zákon o jednorázovém referendu prosadila labouristická opozice, s podporou několika vládních poslanců.

„Rozvod by měl být posuzován z hlediska rozumnosti, ne podle nějakého náboženského dogmatu,“ řekl před parlamentním hlasováním předseda labouristů Joseph Muscat.

„Přesto zde nejde o nějakou pragmatiku,“ uvedl dále. „Já osobně chci žít v evropské zemi, což pro mne neznamená možnost létat do Bruselu či právo být na letišti odbaven u přepážky pro občany EU. Jde tu o přihlášení se k základní evropským hodnotám.“

Většina z téměř půlmilionové populace ostrova je silně katolicky založená. Základní otázka „povolit – nepovolit“ tak byla zmírněna uvedenými podmínkami.

Proti plebiscitu se postavila větší část vládnoucí Nacionální strany a nepřímo, avšak zřetelně, i katolická církev. Premiér Lawrence Gonzi dal nicméně vládním poslancům volnou ruku, a zákon o jednorázovém referendu tak mohl být přeci jen schválen.

Komentátoři zpravodajských agentur dále připomínají, že výsledek všelidového hlasování nemá dle maltských zákonů právně závazný charakter a k legalizaci eventuální změny bude zapotřebí dalšího hlasování v parlamentu. Maltskými médii je přesto schválení referenda hodnoceno jako zlomový krok.

Ostrovní republika je spolu s Filipínami vedena jako poslední země, ve které je rozvod v jakékoliv podobě zakázaný. Podle posledního průzkumu veřejného mínění, otištěného v listu The Sunday Times of Malta, se větší část voličů chystá hlasovat pro legalizaci.

Další informace:
AFP Malta to hold divorce referendum in May
DPA Malta to hold a divorce referendum on May 28
Malta Today Referendum question can make no guarantees


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.