Noc s Andersenem se přelévá i do dalších zemí světa

Zítřejší aprílový duben se mimo jiné ponese v duchu strašidelného nočního čtení v knihovnách a ve školách. Původně regionální uherskohradišťská akce dnes probíhá i v dalších zemích a pomalu k sobě stahuje pozornost i velkého světa politiky.

(-jv-)

31.03.2011 17:30

Nsa-logo

Za dětmi se o Noci s Andersenem vydá také ministr kultury Jiří Besser, který jim bude moci povyprávět, proč se jim vláda chystá zdražit knihy.

Na více než devíti stovkách registrovaných míst se v pátek 1. dubna odehraje pohádková Noc s Andersenem. V mnoha zemích světa se tak uzavře měsíc březen, jenž je tradičně spojen s oslavou knih, čtení i čtenářů. Ve veřejných i školních knihovnách, školních třídách, klubovnách, ústavech i dalších komunitních místech se na dálku spojí děti z různých států.

Noc s Andersenem se letos odehraje především ve stovkách knihoven a škol v ČR. Jako první v pořadí začne v australském Sydney, číst se bude také v Polsku, Slovinsku, na Slovensku, v Českých školách bez hranic v Drážďanech, v Ženevě, Paříži, Londýně i v zámořském státě Maryland v Baltimore, v Českém kroužku v Kodani, v Mediatéce Francouzského institutu v Praze a v novém knihkupectví Ivony Březinové.

Projekt Noci s Andersenem tak dorostl olbřímích rozměrů, a to i přesto, že šlo na počátku o malou regionální akci. První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně a zúčastnilo se jí dvacet malých čtenářů. V roce 2001 se společně strávená noc kouzel, kterou děti prožijí například v knihovnách, lavinovitě rozšířila do mnoha českých knihoven. O rok později se tatáž akce realizovala ve slovenské Trnavě a za dalších dvanáct měsíců o ní už věděli i dětští čtenáři v USA, ve Švédsku, Švýcarsku a jiných zemích světa. Velkou zásluhu na tomto projektu nesou právě zaměstnanci knihoven a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Letošní ročník přirozeně doprovází už i zájem politiků a velkého nakladatelského domu. V Sedlčanech přijede do knihovny velvyslanec Dánského království v ČR, v Kralupech nad Vltavou se zjeví ministr kultury Jiří Besser, aby zde přečetl dětem pohádky a zároveň zatajil, jak nemilé překvapení jejich čtenářským vášním chystá spolu s ostatními členy vládního kabinetu v podobě navýšení DPH na knihy.

Velkou soutěž o knížky připravuje nakladatelství Mladá Fronta a oslovit čtenáře se chystá i Český rozhlas. Stejně jako v minulých letech, i letos budou děti nocující v knihovnách a školách hlasovat o nejlepší knihu uplynulého roku v anketě SUK – Čteme všichni 2010, v kategorii Cena nočních spáčů. Připomenuto bude i výročí narození Václava Čtvrtka a Jana Wericha.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.