Zavadil se stal předsedou Evropské konzervativní a reformní skupiny

Poslanec Evropského parlamentu za ODS Jan Zahradil byl zvolen předsedou tamní konzervativní frakce. V čele bude ale pouze do konce roku, kdy by měly proběhnout nové volby.

(čtk)

07.03.2011 19:34

334059_mediafax_mikulas_krepelka

Nový předseda konzervativní frakce v Evropském parlamentu Jan Zahradil. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Europoslanec Jan Zahradil byl v úterý zvolen do čela Evropské konzervativní a reformní skupiny (ECR)v Evropském parlamentu. Stal se tak prvním Čechem v takové funkci. V čele páté nejsilnější frakce evropského zákonodárného sboru, v níž jsou mimo jiné britští konzervativci, by měl ale být jen dočasně. Koncem roku se totiž v souladu se staršími plány frakce uskuteční další volby.

V čele seskupení, z něhož zaznívají mnohdy hodně kritická slova na adresu zastánců větší unijní integrace a přívrženců federativního uspořádání EU, stál doposud Polák Roman Kamiński ze strany Právo a spravedlnost (PiS). Ten ovšem ze strany bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského s několika kolegy vystoupil s tvrzením, že je krajně pravicová. Později oznámil, že odejde i z čela frakce.

„Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí," uvedl v prohlášení Zahradil.

Soupeři Zahradila, o jehož kandidatuře jednal i premiér Petr Nečas s britským premiérem Davidem Cameronem, byli Ryszard Legutko z PiS či britský konzervativec Timothy Kirkhope.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.