V Pákistánu byl z náboženských důvodů zabit další liberální politik

V Pákistánu byl ve středu zastřelen ministr pro náboženské menšiny Šahbáz Bhattí, který byl známý otevřenou kritikou přísného zákona o rouhání. Je v krátké době již druhým významným politikem, který byl zabit za své otevřeně liberální názory.

(rbs)

02.03.2011 13:25

A2

Šahbáz Bhattí (s šálou) se zástupci pákistánských hinduistů. Foto archiv pákistánské vlády

V Pákistánu byl zavražděn ministr pro náboženské menšiny Šahbáz Bhattí. Křesťanského ministra zabila před jeho domem v Islámábádu skupina ozbrojenců. Vražda dle agenturních výkladů souvisí s Bhattího otevřenou kritikou přísného zákona o rouhání a podtrhuje výrazné rozdělení pákistánské společnosti.

Bhattí je již druhým vysoce postaveným politikem, který za kritiku zákona o rouhání zaplatil životem. Nedaleko od místa jeho smrti byl před dvěma měsíci zastřelen členem vlastní ochranky guvernér provincie Pandžáb Salmán Tasír, jeden z nejvlivnějších liberálních politiků v zemi.

Skupina ozbrojenců napadla Bhattího před jeho domem na cestě na schůzi kabinetu. Z auta nejdříve vytáhli jeho neteř a ochranku a poté do něj několikrát vystřelili. I přes rychlý převoz do nemocnice Bhattí zemřel. Všem útočníkům se podařilo z místa uprchnout.

Podle pákistánských televizních stanic za sebou na místě útoku nechali letáčky organizace napojené na hnutí Tálibán. Podle svědků byly letáky podepsány skupinou Fajdajín e Mohamed a pandžábské odnože Al-Káidy, což zvyšuje pravděpodobnost spojitosti mezi vraždou a sporem ohledně rouhačského zákona.

Úbytek tolerance
Bhattí se spolu s Tasírem postavil ve velmi sledovaném procesu za křesťanku Asiu Bibiovou, matku pěti dětí, která byla na základě zákona o rouhání odsouzena k trestu smrti, když se v listopadu údajně dopustila rouhání proti proroku Mohamedovi.

Smrt Bhattího rozhořčila hlavně ochránce lidských práv v zemi. Vinu hledají v soustavně klesající míře tolerance pákistánské společnosti, která zvýrazňuje neschopnost vlády prezidenta Asifa Alího Zardárího ochránit liberální hlasy v zemi.

„Šahbáz Bhattí byl jedním z mála lidí ve vládě, který měl dostatečně čestný a odvážný postoj k zákonu o rouhání. Vypadá to, že byl stejně jako Salmán Tasír před ním zabit za veřejné přihlášení se k tomuto postoji,“ prohlásil Alí Daján Hasan z lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

„Čin odhaluje houstnoucí atmosféru v pákistánské společnosti a znovu vyvolává otázky ohledně vlády a jejího zbabělého opuštění těch, kteří v jejích řadách zastávali toleranci,“ řekl Hasan s tím, že se nyní obává hlavně o bezpečnost zákonodárkyně Sherry Rahmanové, která se musí od ledna kvůli snaze o reformu zákona skrývat.

Rahmanová dostává od islamistických radikálů mnoho smrtelných výhrůžek. Někteří konzervativní duchovní se dokonce dohodli, že i ona ji vinna z urážky proroka Mohameda, a tak jí hrozí stejný osud jako Bibiové. Ministr vnitra jí před časem doporučil opustit zemi.

Náboženská pře nad příslušným zákonem, který umožňuje potrestat urážku muslimských symbolů a dogmat i smrtí, se v Pákistánu vede již léta. Liberálních politiků a dalších veřejně činných osob je v Pákistánu málo a podle deníku Guardian jsou stále obviňováni z importu západní kultury do země. Náladu v zemi podtrhl na začátku ledna příjezd Tasírova vraha Mumtaze Kadrího k soudu v Islámábádu, kde ho přivítal dav zastánců a zasypal ho květinami.

Další problémy
Náboženský radikalismus navíc není jediným současným problémem této muslimské země. Pákistán trápí především hospodářská recese, která se projevuje vysokou nezaměstnaností, inflací a s tím související frustrací obyvatel.

V posledních měsících se také několikrát rozvinula politická krize, která hrozila, že skončí pádem vlády premiéra Rézy Giláního. Politické neshody panují ve vládní koalici převážně ohledně plnění závazků daných půjčkami Mezinárodního měnového fondu, který po zemi požaduje přijetí neoliberálních reforem.


Další informace:
AP Pakistan minorities minister shot dead in Islamabad
The Guardian Pakistan minister shot dead on way to cabinet meeting in Islamabad
BBC News Pakistan minorities minister shot dead in Islamabad
BBC News Taseer's death exposes fissures in Pakistani society
France24 Silencing the Silent: Taseer’s Murder Exposes Pakistan’s Deep Divide


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.