Německý ministr obrany rezignoval kvůli opsané doktorské práci

Dlouho oblíbený ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg v úterý odstoupil z funkce. Stalo se tak po dvoutýdenní plagiátorské aféře, v níž se ukázalo, že svoji disertační práci z velké části opsal a navíc obhájil na univerzitě placené z peněz své rodiny.

(rbs)

01.03.2011 14:30

Aktualizováno: 15:05


Spoluautor: Petr Jedlička

A4

Zu Guttenberg si v průběhu aféry vysloužil od německého tisku přezdívky jako Ministr kopírování nebo Baron zu Googleberg. Foto INSM, flickr.com

Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg v úterý rezignoval. Stalo se tak po dvoutýdenní aféře, v níž musel čelit obvinění, že opsal dvě třetiny své disertační práce. Kvůli plagiátorství také přišel o titul doktora práv.

Devětatřicetiletý Guttenberg byl jedním z nejoblíbenějších ministrů vlády Angely Merkelové. Mluvilo se o něm jako o trumfu v nadcházející sérii zemských voleb, a dokonce jako o možném budoucím kandidátovi na post kancléře.

„Je to ten nejbolestivější krok, který jsem kdy musel udělat,“ uvedl Guttenberg v komentáři ke svému rozhodnutí.

Německá ministryně školství a výzkumu Annette Schavanová naopak přivítala odebrání Guttenbergova doktorského titulu a prohlásila, že si nemyslí, že tento incident je maličkost. Sice jej nevyzvala přímo k rezignaci, ale dodala: „Intelektuální krádež není malá záležitost. Ochrana duševního vlastnictví je zde pro vyšší dobro.“

Doktorského titulu se bývalý ministr obrany vzdal již minulý týden po jednání s představiteli bayreuthské univerzity, zčásti financované jeho rodinou. Přiznal přitom, že prý z nepozornosti okopíroval četné pasáže své disertační práce a při svém výzkumu nedodržel nezbytné vědecké standardy. „Omyl" byl údajně způsoben nedostatkem času, neboť se snažil „plnit co nejlépe své povinnosti v parlamentu“ a „vychovávat své dvě děti“.

Nemohl jinak
Guttenberg měl na počátku aféry celkem pevnou pozici. Členové Křesťansko-sociální unie (CSU), bavorské sesterské strany CDU, za níž byl Guttenberg do vlády nominován, se za ministra rozhodně postavili. Podobně se zachovala i kancléřka Merkelová, která prohlásila, že si do vlády nevzala mladého odborníka na právo, ale člověka schopného provést nezbytné reformy v armádě.

O víkendu se ale proti Guttenbergovi vyslovila řada představitelů CDU. Někdejší předseda CSU Günther Beckstein se zároveň nechal slyšet, že aféra alianci CDU-CSU poškozuje, a podpora se začala pomalu drolit.

Současně zesílil také hlas z médií a veřejnosti. Konalo se i několik tematických demonstrací. V pondělí se k lidem požadujícím Guttenbergovu rezignaci přidalo i třiadvacet tisíc německých občanů, včetně stovek významných akademiků, kteří poslali kancléřce Merkelové společný dopis. Případ tak dospěl ke svému konci.

„Vždycky jsem byl připraven bojovat, ale nyní jsem dosáhl na dno svých sil,“ řekl Guttenberg po své rezignaci.

Během pobytu na ministerstvu představil Guttenberg řadu důležitých reforem. Těmi nejpodstatnějšími byly bezesporu zrušení povinné vojenské služby a příprava změny charakteru armády z konskripčního na profesionální, jíž Bundeswehr právě prochází.


Další informace:
The Guardian German defence minister resigns over plagiarism row
The Local - Germany Guttenberg resigns
Spiegel Online Support Wanes Fast for German Defense Minister


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Petrasek Milan - penzista

Jde o plzeňský syndrom Středa, 2.Března 2011, 15:16:14

Postmoderní společnost ¨als ob¨ vnímá vědeckou karieru jako tržní produkt. Vše je možné dokud to projde.

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

CSU a Bild-Zeitung Pondělí, 7.Března 2011, 20:07:54

si vytvořily a ztratily pozoruhodný idol, který do poslední chvíle bránila i Angela Merkelová. Ulízaný podvodníček s modrou krví by tak možná ještě dnes seděl ve svém úřadě nebýt povstání německé akademické obce. Tatínek a celá stejnojmenná vesnice jsou rozhořčeni nad tou ošklivou kampaní. - Není vám příběh tohoto narcise povědomý?

Pěkný komentář ke Guttenbergovi měl na 3Sat Roger Willemsen (http://www.3sat.de/mediathek/?mode=play&obj=23512)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.