Engel bude placeným předsedou lékařských odborů

Předseda lékařských odborů a hlavní tvář protestní akce doktorů Děkujeme, odcházíme Martin Engel se stane profesionálním odborářským předákem. Z funkce prý bude moct lépe dohlížet na dodržování memoranda sjednaného mezi ministrem zdravotnictví a lékaři.

(vd)

28.02.2011 14:19


Spoluautor: ČTK

444193_mediafax_vojtech_brtnicky

Martin Engel bude od nynějška placeným předsedou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů. Foto Vojtěch Brtnický, Mediafax

Předseda lékařských odborů a hlavní tvář protestní akce doktorů Děkujeme, odcházíme Martin Engel se stane profesionálním odborářským předákem. Bude placeným předsedou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL). V pondělí to uvedla Česká televize.

Z funkce prý bude moct lépe dohlížet na dodržování memoranda sjednaného mezi ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a lékaři. Tuto změnu musí údajně ještě ve čtvrtek schválit předsednictvo klubu, zřejmě ale půjde jen o formalitu. Podle České televize bude Engel, kterého po skončení protestu nepřijala zpět do práce pražská vinohradská nemocnice, léčit jen na částečný úvazek.

Martin Engel stál od loňska v čele odborářského protestu Děkujeme, odcházíme. V této akci podalo výpověď z práce na 3800 z asi 18 000 nemocničních lékařů. Vláda a kraje kvůli jejich případnému odchodu chystaly krizové scénáře a plánovaly nouzové zajištění ošetření, a to i s pomocí armády. Na mnoha místech hrozilo omezení péče, někde dokonce i zavření celých oddělení.

Engel byl hlavním vyjednavačem nespokojených lékařů. Nakonec se s ministrem zdravotnictví dohodl. Doktorům se tak od března zvedne plat o 5000 až 8000 korun a nemocnice přijaly po stažení výpovědí lékaře zpět, pokud jejich místa nebyla obsazena či zrušena. Šéf LOK ale sám svou práci zpátky nedostal, vinohradská nemocnice si za něj mezitím našla náhradu.

Člen předsednictva lékařských odborů Miloš Voleman rozeslal doktorům proto e-mail, aby byli s Engelem solidární a výpovědi nestahovali. Engel je ale přesto vyzval, aby se vrátili do práce a dodrželi dohodu, kterou s ministrem zdravotnictví podepsal.

Engel také poděkoval za pracovní nabídky, které dostal. Média psala i o tom, že by se jako lékař mohl vypravit na Maltu. Ve vinohradské nemocnici působil jako radiolog. Podle České televize bude jako doktor pracovat v některé nemocnici na část úvazku.

V Kladně odchází sedm neurologů, oddělení bude mít krizový režim
Jednou z nemocnic, kde lékaři nestáhli své výpovědi, je nemocnice kladenská. Své výpovědi tu nestáhlo sedm neurologů, pracovní poměr jim tak pondělkem končí. Nemocnice za ně musí najít náhradu. Oddělení bude zatím provozováno v krizovém režimu. Pro ČTK to v pondělí uvedl mluvčí krajských nemocnic Patrik Tomšů.

Jedním z odcházejících lékařů je podle informací ČTK i dosavadní primář neurologického oddělení Ctirad Lakomý a také šéf kladenských lékařských odborářů a současně krajský koordinátor Lékařského odborového klubu Jiří Sedlák.

Na oddělení dosud pracovalo 11 lékařů, v pondělí nemocnice údajně přijala jednu novou lékařku. „Takže tady zůstane pět lékařů, což je pochopitelně pro zajištění chodu oddělení tak, jak fungovalo, nedostatečné," uvedl pro ČTK jeden z kladenských lékařů, který si nepřál být jmenován. Tomšů uvedl, že nemocnice bude nyní intenzivně hledat nové neurology. „Nastupuje krizové řízení, provoz oddělení ale bude zajištěn," poznamenal.

Situace se podle mluvčího vyhrotila kvůli tomu, že si vedení zařízení našlo náhradu za dosavadního primáře Lakomého, jenž dal na konci loňského roku výpověď. Nemocnice byla ochotna vzít ho zpátky, ale pouze jako řadového lékaře.

Neurologové nicméně požadovali, aby byl Lakomý nadále primářem. Na to ovšem vedení nechtělo přistoupit. Oslovení pracovníci nemocnice dnes naznačovali, že spor se už netýkal Lakomého. Konkrétní být ale nechtěli.

V ostatních středočeských nemocnicích je podle Tomšů situace uspokojivá. Výpověď koncem loňského roku podalo 143 z 828 lékařů krajských zařízení. Kromě sedmi kladenských neurologů v úterý nenastoupí do práce dvě lékařky v Kolíně, tři lékařky v Mladé Boleslavi a tři doktoři v Příbrami.

Kolínskou nemocnici pak opouští lékařky z interny a chirurgie, boleslavskou z rehabilitace, neurologie a urologie a v Příbrami bude chybět rentgenolog, jeden lékař z plicního oddělení a jeden z ORL. „Chody oddělení ale budou plně zajištěny," dodal Tomšů.

K akci Děkujeme, odcházíme se připojilo i 23 doktorů ze soukromé nemocnice v Mělníku. Všichni podle ředitele zařízení Tomáše Jedličky své výpovědi stáhli. Lékaři si také vyjednali zvláštní platové podmínky, které se podle Jedličky budou odvíjet od výkonnosti oddělení a celé nemocnice. Pak by podle něj mohli dosáhnout na mzdy, které protestující odboráři požadovali.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.