Topolánek se stal ředitelem firmy zabývající se nakládáním s ropnými produkty

Mirek Topolánek byl jmenován generálním ředitelem firmy VAE Controls. Firma, která doposud nezískala žádnou státní zakázku, poté, co se Topolánek stal před časem jejím konzultantem, dostala od státu kontrakt za 124 milionů korun.

(čtk)

28.02.2011 09:49

407825_mediafax_jakub_polacek

Mirek Topolánek bude řídit světové obchody firmy, která po zahájení spolupráce s ním získala první státní zakázku. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se stal generálním ředitelem firmy VAE Controls, kterou v minulosti pomáhal založit. Díky bývalým společníkům a svým kontaktům v zahraničí se během několika měsíců stal z konzultanta firmy jejím generálním ředitelem. Ve svém pondělním vydání to uvádí časopis Týden.

„Má na starosti náš celosvětový byznys, korporátní řízení celého holdingu," sdělil Týdnu spolumajitel VAE Controls Group Leo Matloch. Podle něj se firma s Topolánkem dohodla loni koncem léta. Na místo nastoupil přede dvěma měsíci. Topolánek vlastnil dříve ve VAE čtvrtinový podíl, který podle svých slov prodal v roce 2005 za 2,5 milionu korun.

Firma VAE Controls Group zajišťuje komplexní výstavbu a rekonstrukce skladů, terminálů produktovodů pro maniplací s ropnými produkty.

Podle Týdne však Topolánkovo nové angažmá ve firmě vyvolává otázky, například, zda toto místo nedostal za odměnu. Firma prý dosud nevyhrála žádnou státní zakázku, ale uspěla hned, jak Topolánka angažovala. Šlo o soutěž Správy státních hmotných rezerv na modernizaci skladu pohonných hmot v Heřmanově Městci za 124 milionů korun.

Majitel firmy ale souvislost s Topolánkovým nástupem odmítá. Topolánek podle něj s touto zakázkou neměl nic společného. Firma také tvrdí, že v jeho náplni práce není jakákoli forma lobbingu. Topolánek prý hodně cestuje do zahraničí, kde komunikuje s partnery VAE a uzavírá kontrakty, uvedl Týden.

Od loňského podzimu Topolánek také spolupracuje se slovenskou skupinou CTY Group. „Pan Topolánek je nadále v roli konzultanta naší společnosti, respektive mé osoby. Na starosti má lehké strojírenství," potvrdil Týdnu generální ředitel holdingu CTY Ondrej Oravec.

Topolánek se v nedávné minulosti ucházel také o kandidaturu na generálního ředitele Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Kandidaturu však stáhl a odůvodnil to tím, že se EU nedohodla na jednom kandidátovi.

Předsedou koaliční vlády byl až do jara 2009, kdy sněmovna na návrh opozice vyslovila jeho vládě nedůvěru. Do loňského roku byl předsedou ODS.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.