Pošta do jmenování nového ředitele přerušila zavírání poboček

Česká pošta se dohodla se zástupci místních samospráv, měst i obcí, že zastaví zavírání svých poboček do té doby, než bude jmenován nový ředitel. I kvůli rušení poboček odvolal bývalou ředitelku Marcelu Hrdou ministr vnitra Radek John (VV).

(dar)

24.02.2011 18:18


Spoluautor: ČTK

131127_mediafax_tomas_tkacik

Česká pošta od září zrušila 21 poboček a dalších 31 dočasně uzavřela. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

Česká pošta nebude do jmenování nového generálního ředitele zastavovat provoz v dalších pobočkách v rámci projektu optimalizace poštovní sítě. Zástupci vedení podniku se na tom dohodli se Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv a Spolkem pro obnovu venkova. ČTK to řekl předseda sdružení Josef Bartoněk.

Rušení poboček, respektive jejich nahrazování jinou formou poštovních služeb, bylo jedním z důvodů, proč ministr vnitra Radek John ke konci února odvolal generální ředitelku pošty Marcelu Hrdou. Podle Bartoňka ale rušení pošt v malých obcích pokračovalo dál.

Podle svazu pošta od září zrušila nejméně 21 poboček a 31 dočasně uzavřela. Seznam rušených poboček podle mluvčího Iva Mravinace obsahuje i pošty, které jsou zavřené nikoliv kvůli optimalizaci, ale například pro vypovězení nájmu nebo z jiných důvodů. „Služby pošty jsou v těchto místech dostupné, pouze jinou formou obsluhy. Desítky let už tento model obsluhy funguje ve více než polovině obcí ČR ke spokojenosti zákazníků," dodal.

Podle České pošty přitom ale nejde o rušení pošt, ale změnu struktury. „Poštovní služba bude zachována na celém území republiky. Nejde tedy o rušení služby, pouze o změnu formy obsluhy zákazníků pošty v některých oblastech," vysvětlila mluvčí pošty Marta Selicharová.

Svaz již dříve přislíbil, že úsilí České pošty o optimalizaci poboček podpoří za předpokladu, že v území bez odpovídající dopravní dostupnosti prostřednictvím veřejné hromadné dopravy nedojde k zásadnímu omezení dostupnosti základních služeb.

Pošta se již dříve se zástupci samospráv dohodla, že je bude o záměru rušit konkrétní pobočky informovat s půlročním předstihem. Podle plánu optimalizace pobočkové sítě si má podnik z nynějších 3 346 poboček ponechat přibližně 1 600, asi 700 poboček chce nahradit výdejními místy a tisícovka poštovních úřadů má být provozována jiným subjektem v rámci projektu Partner. Vedle toho má ale vzniknout přes 800 nových obslužných míst například v obchodních centrech nebo nových aglomeracích.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.