Besser jednal v Moskvě s ruským ministrem kultury

Ministr kultury Jiří Besser v minulém týdnu navštívil Ruskou federaci za účelem dojednání kulturní spolupráce. Spolu se svým ruským protějškem si vymění seznam kulturních akcí, které budou obě strany podporovat.

(-jv-)

21.02.2011 14:00

Besser-avdejev

Jiří Besser a Alexandr Avdějev během společného jednání o budoucnosti kulturní spolupráce České republiky a Ruské federace. Foto MK ČR

Návštěvě Ruské federace předcházelo hodinové setkání s prezidentem, během něhož Besser s Klausem sladili postup při vyjednávání zamýšlené výstavy kremelských sbírek na Pražském hradě. Její realizace byla předjednána na setkání Klause s Alexandrem Medveděvem.

Besser do Ruska odletěl ve středu minulého týdne. Na programu měl prohlídku některých ruských památek a návštěvu moskevské galerie moderního umění. Prohlédl si i kremelské sbírky. Vrcholem návštěvy bylo setkání Bessera s ruským protějškem Alexandrem Avdějevem. Oba ministři v jejím závěru podepsali společný protokol, v němž se zavázali rozvíjet kulturní výměnu v oblasti hudby, divadelního a tanečního umění, audiovizuální tvorby, kinematografie, výtvarného umění, knihoven, muzeí, památkové péče, užitého umění a lidové tvorby.

Oba ministři se shodli na tom, že podpoří snahu prezidentů obou zemí tak, aby se přesun kremelských sbírek do Prahy podařilo uskutečnit. Jde zejména o nastavení vhodného legislativního rámce, který by umožnil poprvé vystavit vzácné sbírky v České republice.

Besser dále navštívil několik moskevských muzeí. Moskevské muzeum současného umění si prohlédl v doprovodu velvyslance Petra Koláře. Právě tato instituce uvede na podzim výstavu konceptuálního umělce Jiřího Kovandy. Jedná se také o možnosti retrospektivní expozice malířky Adrieny Šimotové. V Puškinově muzeu předložil Jiří Besser ředitelce muzea projekt výstavy českého symbolismu Tajemné dálky. Ředitelka muzea Irena Antonova ministrovu nabídku přijala a navrhla jako možný termín uspořádání výstavy rok 2013.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.