Kalousek: Když LOK nestáhne výpovědi, nemůžeme o memorandu jednat

Miroslav Kalousek je přesvědčen, že pokud revoltující lékaři nebudou stahovat výpovědi, nemůže vláda jednat o memorandu. Miloš Voleman z LOK ale zdůraznil, že velká většina lékařů své podané výpovědi stáhne v okamžiku, kdy memorandum vláda odsouhlasí.

(čtk)

20.02.2011 13:41

444197_mediafax_vojtech_brtnicky

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel po podepsání memoranda. Foto Vojtěch Brtnický, Mediafax

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 je přesvědčen, že pokud revoltující lékaři z LOK nebudou stahovat výpovědi, nemůže ve středu vláda jednat o memorandu, které s nimi minulý týden dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Kalousek to uvedl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v reakci na události posledních dní, kdy LOK vyzval k přerušení stahování výpovědí kvůli tomu, že vedení vinohradské nemocnice nechtělo přijmout zpět lídra protestu Martina Engela.

Jeho kolega z LOK Miloš Voleman nicméně v televizi zdůraznil, že pro lékaře je dohodnuté memorandum prioritou a velká většina lékařů své podané výpovědi podle něj stáhne v okamžiku, kdy jej vláda odsouhlasí.

„Mohu znovu jen opakovat, že do puntíku dodržíme slovo tak, jak to memorandum bylo podepsáno," poznamenal ministr Kalousek. Některé ústupky v dokumentu obsažené vládě nebyly po chuti, ale nemohla prý riskovat například kolaps zdravotnictví na Vysočině či ohrožení zdraví malých dětí.

Pokud nebudou výpovědi stahovány, tak byla dohoda podle Kalouska ze strany LOK jednostranně nedodržena. „Vláda je ve středu připravena schválit tarify, uvolnit peníze. Ale to předpokládá stahování výpovědí," prohlásil ministr, který prý ale také nepodezírá lékaře, že by dohodu dodržet nechtěli. Upozornil ale, že podoba protestní akce Děkujeme, odcházíme, která není stávkou, měla svá od stávky odlišná rizika.

Heger po jednáních s LOK slíbil najít pro zdravotnictví dvě miliardy korun na platy lékařů. Lékařští odboráři slíbili, že své výpovědi stáhne okolo 3 800 doktorů, jejichž odchod by zkomplikoval či znemožnil péči o pacienty. Dohoda obsahuje závazek LOK je ke stažení vyzvat, není v ní ale garance návratu všech účastníků protestu na jejich původní pracovní místa.

V pátek pak vyšlo najevo, že není volné místo ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech anesteziologa a jednoho z předáků protestní akce Martina Engela. Odboráři v první reakci vyzvali k uplatnění klauzule solidarity, kterou mezi sebou uzavřeli a požádali ostatní lékaře, aby jednání o stažení výpovědi přerušili.

„Učiníme všechny kroky, aby memorandum bylo naplněno. Memorandum říká, že LOK vyzve ke stažení výpovědí a ukončí akci, nikoliv že lékaři výpovědi stáhnou. To nemůžeme zaručit. Obecně řečeno, velká většina lidí výpověď stáhne v okamžiku, kdy to vláda schválí," uvedl dnes v televizi Voleman.

Pokud prý dokument zvyšující peníze pro lékaře projde ve středu vládou, nemá LOK nejmenší důvod dokument „shazovat ze stolu".


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.