Finští publicisté se přou, jak vnímat únos maskota McDonald's

V Finsku došlo před časem k nezvyklému aktivisticko-uměleckému počinu, nad jehož hodnocením se komentátoři dosud sváří – krádeži maskota známého globálního řetězce, pojaté v teroristické estetice, ale podložené angažovanou kritikou.Již třetím týdnem se vede ve finských médiích debata nad netypickým veřejným činem, k němuž se odhodlala skupina aktivistů a performerů – únosem a následnou popravou maskota řetězce McDonald's.

Čin, jež v sobě spojuje prvky občanské angažovanosti, provokativního umění, kritiky fungování médií, humoru, ale i obyčejného cynismu, je stále nahlížen z nových pohledů.

Téma se začalo objevovat v místních zprávách po 31. lednu, kdy skupina označující se za levicovou eko-džihádistickou bojůvku Food Liberation Army (FLA) ukradla z rychlojídelny známého řetězce v Helsinkách sochu klauna Rolanda, využívaného k reklamním účelům. Svůj čin následně prohlásila za únos a natočila videoklip, v němž od McDonald's nepožaduje výkupné, ale odpovědi na sedm otázek.

„Proč tajíte, kdo vám dodává suroviny, jaké přidáváte do jídla aditiva a v jakých podmínkách se u vás pracuje? Čeho se bojíte?“ ptá se únosce v kukle na videu a pokračuje v podobném stylu: Proč zneužíváte nelegální pracovní sílu? Kolik tun nerecyklovaného odpadu ročně vyprodukujete a proč toto číslo tajíte? Proč neodebíráte maso z etických chovů? Proč držíte platy ve svých řetězcích na minimální úrovni, ačkoliv firma vykazuje zisk?

FLA dala řetězci čas na odpověď do pátku 11. února. V případě, že by ji reakce uspokojila, slíbili únosci McDonaldu, že za odměnu zkonzumují velké množství hamburgerů. V opačném případě ovšem pohrozili maskotovou popravou.

Právě v tomto momentu vidí jedna část komentátorů důvod k zásadovému odsudku celého činu – ve své videoprezentaci totiž skupina viditelně čerpá z estetiky nahrávek kaidistických teroristických buněk, známých například z postsaddámovského Iráku. Řada unesených byla po odmítnutí apelu na podobně zpracovaných nahrávkách skutečně popravena.

Jiná skupina publicistů ovšem upozorňuje na významné kulturní přesahy aktu. „Masmédia si dnes všímají pouze témat, která vnímají jako aktuální, konfliktní anebo zarážející, respektive kuriózní. Ve videu jsou zjevně schválně všechny tyto znaky smíchány, a navíc propojeny s podstatnými otázkami, jež sami novináři nekladou,“ píše jeden z účastníků diskuse.

„Jenom dík využití této absurdní formy je dodnes videu věnována pozornost,“ dodává jiný s tím, že na serveru YouTube už nahrávku zhlédlo více než 250 tisíc lidí.

Razie a gilotina
Ve věcné podstatě případ vyvrcholil již na počátku minulého týdne. Finská policie totiž bez ohledu na jakékoliv diskuze začala věc šetřit jako obyčejnou krádež a dva členy FTA zadržela. V jejich bytech pak provedla razii a uneseného maskota osvobodila.

„Bylo to celkem jednoduché pátrání,“ řekl minulé úterý agenturám vrchní vyšetřovatel Jouni Niskanen. „Pachatelé se dopustili opravdu rutinních chyb.“

Vyšetřování nicméně stále pokračuje, neboť se zjišťuje, kolik lidí se ve skutečnosti na aktu podílelo.

V symbolické rovině byl ovšem konec jiný. Zástupci McDonaldu odmítli na otázky odpovědět s tím, že jde o „nechutné“, „nevkusné“ a „neetické jednání“, a ne o výzvu ke „smysluplnému dialogu se zákazníkem“, jemuž je jejich společnost „vždy otevřená“.

Finský umělec Jani Leinonen proto vyrobil maskotovu přesnou repliku ze sádry, jíž v pátek před několika novináři skutečně setnul hlavu speciální gilotinou.


Další informace:
AFP 'Terrorists' kidnap Ronald McDonald in Helsinki
AOL News Unhappy Meal: 'Food Activists' Behead Ronald McDonald
Iltalehti.fi Klovnipatsaan Helsingin McDonald´silta kaapanneet vaativat yhtiöltä vastauksia

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.