ODS kritizuje rozpočet jihu Moravy

Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka ve středu kritizoval krajský rozpočet jako nejzadluženější v historii. Hejtman Michal Hašek i jeho lidovecký náměstek Stanislav Juránek kritiku odmítli. Juránek hovoří dokonce o nehoráznosti.

(čtk)

16.02.2011 15:39

437821_mediafax_david_polivka

Michal Hašek uvedl, že rozpočet podpořili zastupitelé všech politických klubů včetně přítomných členů ODS. Foto David Polívka, Mediafax

Šéf jihomoravských občanských demokratů Jiří Kadrnka ve středu kritizoval krajský rozpočet jako nejzadluženější v historii. Vadí mu to, že půjčku od Evropské investiční banky nevyužívá kraj výhradně pro získávání peněz odjinud, nýbrž z ní ze 65 procent hradí akce financované jen krajem. Dnes to řekl novinářům.

Jiří Kadrnka je opozičním zastupitelem a dlouhodobým oponentem sociálnědemokratického hejtmana Michala Haška. Sociální demokraté tvoří v kraji koalici s KDU-ČSL. Hašek i jeho lidovecký náměstek Stanislav Juránek kritiku odmítli. Juránek hovoří dokonce o nehoráznosti.

Michal Hašek pak uvedl, že rozpočet podpořili zastupitelé všech politických klubů včetně přítomných členů ODS. Podle Haška od občanských demokratů nevzešly připomínky. Kadrnka namítl, že většina ODS pro rozpočet nehlasovala a odešla ze zastupitelského sálu.

Michal Hašek současně připomněl i to, že ODS s půjčkou na počátku volebního období souhlasila, tehdy ještě jako koaliční partner ČSSD. Podle Kadrnky nicméně jeho strana chtěla, aby se peníze použily výhradně na spolufinancování projektů s evropskou či jinou dotační podporou. Dnes tomu tak prý není. Hejtman zdůraznil, že z peněz se hradí investice, nic z nich nejde na provoz.

Kadrnku také zaráží, že se na zadlužování podílí i lidovci, jejímž tématem je rodinná politika. „Když se podíváte na strukturu dluhu, zjistíte, že dnešní prvňáčci se budou podílet na splácení dluhu, který udělala ČSSD s KDU-ČSL," uvedl Kadrnka.

Proti tomu se ale Juránek ohradil. Od vstupu KDU-ČSL do koalice prý naopak z balíku projektů, které se mají z půjčky platit, vypadávají ty placené stoprocentně krajem. Připomněl curlingovou halu v Brně a archeopark v Pasohlávkách. Další změny prý bude rada projednávat tento týden. „Nevím, kde vzal 65 procent," řekl na Kadrnkovu adresu. „Kritiku naprosto odmítám," dodal Juránek.

Hašek v minulosti víckrát zdůraznil, že kraj jde na rozdíl od vlády v době krize cestou investic, a podporuje tak regionální ekonomiku. I Kadrnka ale zpochybnil. „To je asi takový efekt, jako když na rozpálenou plotnu dám kapku vody a myslím si, že ji uhasím," řekl. „Pan Kadrnka mlátí prázdnou slámu," míní hejtman.

Letošní rozpočet je schodkový s příjmy 5,229 miliardy korun a výdaji 6,081 miliardy korun (schodek 852 milionů korun). Umožní historicky nejvyšší investice. Hašek v den schválení rozpočet hájil. „Nehrozí, že by se Jihomoravský kraj přehřál z hlediska splácení," uvedl. Podmínky aktuálního úvěru jsou podle něj výhodné.

Pro rok 2010 schválili zastupitelé příjmy i výdaje ve výši 5,61 miliardy korun. Na rok 2009 počítali s příjmy 5,488 miliardy korun a výdaji 5,603 miliardy korun (schodek 115 milionů korun). Rozpočet na rok 2008 počítal s příjmy 5,2 miliardy korun a výdaji 5,6 miliardy korun (schodek 340 milionů korun).


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.