Vláda USA chválí sociální sítě, zároveň ale chce soukromá data uživatelů

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová projevu chválila pozitivní roli sociálních sítích při šíření demokracie. Ve stejný den ale vláda obhajovala nařízení na zveřejnění soukromých informací uživatelů Twitteru, údajně napojených na WikiLeaks.

(rbs)

16.02.2011 18:00

A1

Foto Digital Democracy, flickr.com

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová podtrhla význam role, kterou hrála sociální média jako je Twitter v šíření demokracie. V ten samý den se ale odehrával soud, ve kterém americká vláda požaduje po sociální síti Twitter soukromá data uživatelů, napojených na server WikiLeaks.

Právníci lidskoprávních organizací v úterý bojovali u soudu ve městě Alexandria ve Virginii proti požadavku americké vlády, která chce získat od americké sociální sítě Twitter soukromá data uživatelů, zapojených do právní pře ohledně serveru WikiLeaks, včetně islandské poslankyně Birgitty Jonsdótirrové.

Snaha americké vlády o získání osobních údajů z Twitteru přerostla v ústavní při ohledně práva jednotlivců na soukromí v době síťových a digitálních médií.

Clintonová mezitím v proslovu ve Washingtonu chválila pozitivní roli, kterou sehrála sociální média jako je Twitter, Facebook a další během lidových povstání v Tunisku a Egyptě. V proslovu mimo jiné také zmínila, že každý má svobodu k připojení (k internetu).

Clintonové obhajoba internetové komunikace ale v kontextu boje americké vlády za získání soukromých informací z Twitteru vyzněla podle deníku Guardian spíše ironicky. Stejné příklady z Egypta a Tuniska totiž citovali i američtí právníci, kteří se snaží vládě získání soukromých dat zamezit.

Aden Fine, který zastupuje Americkou unii za občanská práva, prohlásil: „Je velmi znepokojující, že vláda se snaží získat informace z komunikace těchto jednotlivců. Ale také, a to zejména, to nesmí dělat v tajnosti,“ narážel Aden na to, že velká porota, sestavená vládou ve městě Alexandria, pracuje tajně.

Porota dostala za úkol prošetřit, zda lze stíhat Juliana Assange, zakladatele serveru WikiLeaks, který zveřejnil desetitisíce uniklých tajných dokumentů Pentagonu a ministerstva zahraničí. Jako součást tohoto vyšetřování nařídila velká porota americké společnosti Twitter aby poskytla informace týkající se účtů WikiLeaks a dalších osob, které by mohli být se serverem spojováni.

Vyšetřování se také týká amerického vojína Bradleyho Maninga, podezdřelého z vynesení tajných dokumentů a jejich poskytnutí serveru WikiLeaks. Manning je nyní držen ve vojenském vězení na základně Quantico ve Virginii.

Internet otevřený hlavně pro vládu
Clintonová se v úterním projevu ale mimo jiné také snažila skloubit americkou podporu otevřenému internetu s odmítáním podobných serverů, zveřejňujících uniklé vládní materiály. „Svoboda a bezpečnost. Transparentnost a diskrétnost. Svoboda slova a tolerance. Dnes je doba, kdy mezi těmito principy nastává pnutí, ale nemusíme si mezi nimi vybírat. A neměli bychom. Společně vytvářejí základ svobodného a otevřeného internetu,“ řekla doslova.

V Alexandrii se ale skupina právníků snažila dokázat, že postupy vlády jsou nezákonné a všechna její nařízení by měla být zveřejněna. Jeden z právníků John Keker u soudu řekl, že je ironické, že soud na toto téma probíhá na pozadí událostí v Egyptě a Tunisku. Prohlásil, že pokud by vláda s požadavkem uspěla, dovolilo by jí to zasáhnout do soukromí lidí, kteří jsou pod ochranou ústavních práv.

„To by bylo něco úplně nového,“ řekl Keker s tím, že Twitter je americká společnost a je plně chráněna ústavními právy. „Fakt, že někdo kdo není americkým občanem Twitter využívá ještě neznamená, že ústava přestane platit,“ dodal.

Bradley Manning bude pravděpodobně obžalován a postaven před soud ve Spojených státech do konce letošního roku. Americké ministerstvo spravedlnosti ale prozatím nenašlo důkazy a právní cesty, na jejichž základě by mohlo trestně stíhat zakladetele serveru WikiLeaks Assange, který je momentálně ve Velké Británii.

Assange je obviněn zatím jen v kauze, který s WikiLeaks nesouvisí, ve Švédsku obviněn ze sexuálních deliktů. Všechna obvinění ale odmítá. Podle něj se jedná pouze o kampaň, která ho má zdiskreditovat. Jeho právníci u londýnského soudu představili argumenty aby do Švédska vydán nebyl, protože mu údajně hrozí následné stíhání ve Spojených státech. O jeho vydání by se mělo rozhodnout do konce února.


Další informace:
The Guardian WikiLeaks row intensifies as US makes 'privacy' move against Twitter
AFP US did not seek WikiLeaks cutoff: Clinton
The Guardian Anonymous: US Security Firms 'Planned to Attack WikiLeaks'


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.