Slovenští poslanci zvolili sloučené televizi a rozhlasu ředitelku

Především hlasy koaličních poslanců byla do čela nedávno sloučené instituce vybrána Miloslava Zemková, někdejší ředitelka Slovenského rozhlasu. RTVS má za jejího vedení zejména šetřit. Chystá se například pozastavení sportovního kanálu.

(čtk)

13.02.2011 19:28


Spoluautor: Petr Jedlička

A2

Zemková řídila Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS) i v uplynulých týdnech. Teprve nyní však získala řádný mandát. Foto neznámého autora, flickr.com

Sloučenou Slovenskou televizi a Slovenský rozhlas bude řídit bývalá ředitelka rozhlasu Miloslava Zemková. Do funkce generální ředitelky Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) ji ve čtvrtek zvolili poslanci parlamentu. Zemková už novou veřejnoprávní instituci od začátku roku dočasně řídí, ve výběrovém řízení patřila k favoritům.

Sněmovna vybírala z osmnácti uchazečů. Z dvacítky původně přihlášených zájemců poslanci jednoho už dříve vyřadili, protože neposlal všechny potřebné podklady a další se před hlasováním kandidatury vzdal. Zemkovou se podařilo zvolit na druhý pokus, získala osmdesát hlasů od 137 přítomných poslanců. Do druhého kola se dostal také ředitel tiskové agentury TASR Jaroslav Rezník.

Zemková byla v minulosti starostkou bratislavského Starého Města, v médiích pracuje více než deset let. V čele Slovenského rozhlasu stála od roku 2006. Odborníci zásadnější výtky k jejímu působení neměli, veřejnoprávní rádio vykazovalo mírný zisk. Televize byla naopak ve ztrátě, tíží ji také vysoké dluhy. Zemková očekává pomoc od státu při řešení finanční situace RTVS. Ve svém projektu navrhla mimo jiné po skončení letošního mistrovství světa v ledním hokeji, které se uskuteční na Slovensku, pozastavit vysílání sportovního kanálu televize. Upozornila také na její špatné technické vybavení, modernizace si prý v nejbližších letech vyžádá desítky milionů eur.

Nová ředitelka rozhlasu a televize připomněla, že v budoucnu bude potřeba vyřešit také otázku sídla instituce, a to vybudováním nového komplexu anebo rozšířením a rekonstrukcí jednoho ze současných areálů. Ve funkci bude mít plat ve výši čtyřnásobku průměrné mzdy, což je v současnosti necelých tři tisíce eur (kolem 72 tisíc korun). Někteří poslanci vládní koalice chtěli řediteli veřejnoprávní instituce tento týden ještě přidat, jejich návrh však ve sněmovně neprošel.

Sloučení televize a rozhlasu prosadila koalice několik měsíců po svém loňském nástupu do funkce. Stalo se tak z iniciativy nového ministra kultury Daniela Krajcera, v nezvykle krátkém čase.

Krajcer svůj postup odůvodňoval snahou zabránit dalšímu zadlužování televize. Opozice záměr kritizovala, podle ní chtěla vláda média pouze ovládnout. Nelíbila se jí ani volba ředitele ve sněmovně, vládní poslanci prý v rozporu se schváleným zákonem umožnili hlasovat také o uchazečích, kteří své přihlášky poslali po stanoveném termínu.

Parlament ve čtvrtek zvolil také devět členů Rady RTVS, která bude na činnost nového veřejnoprávního média dohlížet. Vybrali do ní odborníky z oblasti ekonomie, práva, rozhlasového a televizního vysílání. V minulosti televizi a rozhlas kontrolovaly dvě samostatné rady a dozorní komise.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.