Topolánek stáhl kandidaturu do čela energetické agentury

Pátečnímu Právu potvrdil bývalý předseda vlády, že se o místo generálního ředitele Mezinárodní agentury pro energii ucházet nebude. Státy EU se na jednom kandidátovi nedohodly.

(čtk)

04.02.2011 08:36

407825_mediafax_jakub_polacek

V Černínském paláci v Praze se 2. listopadu 2010 koanala konference Pražské evropské energetické forum, vystoupil i Mirek Topolánek. EU ho ale jako experta nepřeceňuje. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Bývalý premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro páteční Právo potvrdil, že se nebude ucházet o funkci generálního ředitele Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Odůvodnil to tím, že se EU nedohodla na jednom kandidátovi. Stažení svojí kandidatury navrhl Topolánek sám, řekl Právu. Podle dřívějších informací by měl stažení Topolánkovy kandidatury oznámit premiér Petr Nečas na nadcházejícím summitu EU.

„A pokud jde o stažení kandidatury, byl to můj návrh. S premiérem jsme se dohodli na schůzce minulý týden, že nominaci stáhne. Důvod je celkem prostý. V rozhovoru před více jak půl rokem jsem uvedl, že šance je zhruba třicet procent, a pokud se EU nedohodne na jednom kandidátovi, tak nebude mít šanci žádnou. To se stalo, v prosinci se EU nedohodla," řekl Topolánek Právu.

Rozhodně popřel, že by za stažením jeho kandidatury byly „politické strkanice". Topolánek prohlásil, že svým aktuálním rozhodnutím dává prostor evropskému řešení, protože mu, jak řekl, připadá důležitější než jeho případné angažmá. „Nechávám prostor jednomu evropskému kandidátovi, protože bude mít daleko větší šanci," zdůraznil.

Kromě Topolánka se o funkci uchází třeba bývalá nizozemská ministryně hospodářství a předtím i školství a vědy Maria van der Hovenová. Dalším adeptem je současný generální ředitel agentury Japonec Nobuo Tanaka, který minule zvítězil právě i kvůli tomu, že Unie se nedokázala dohodnout na jednom kandidátovi.

IEA byla založena v sedmdesátých letech, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) včetně České republiky.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.