Dřevěná kniha vyšla ze schůze vlády jako chytrá horákyně

Široce kritizovanou koncepci hospodaření Lesů ČR vláda ve středu ani neschválila, ani neodmítla, pouze ji vzala na vědomí. Pozorovatelé teď očekávají další spory. Dle četných z nich by naplnění tzv. Dřevěné knihy přineslo ztráty pro české lesy i státní pokladnu.

Jiří Guth

02.02.2011 21:00

428663_mediafax_mikulas_krepelka

Změnil názor. Karel Schwarzenberg už nebrání, aby státní lesy dělaly to, co on nikdy ne. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Vláda ČR na svém jednání ve středu 2. února vzala na vědomí koncepci hospodaření státního podniku Lesy ČR od roku 2012, známější pod označením Dřevěná kniha.

Podle serveru iHNed.cz potažmo Hospodářských novin (HN) byla rozhodující změna postoje ministra Schwarzenberga. Ten na základě vlastních zkušeností dosud odmítal systém takzvaných komplexních zakázek, kdy jedna firma provádí pěstební činnost, těžbu dřeva a jeho prodej.

Kritici odsuzují tento způsob hospodaření z více důvodů, především však kvůli znevýhodnění menších firem a živnostníků, kvůli nevýhodnosti pro stát a konečně kvůli riziku drancování lesů nekontrolovatelnou přetěžbou.

„Asi to projde. Celý systém obhospodařovávání Lesů ČR považuji i nadále za mylný, ale ten mnoho let zavedený systém nejde proměnit přes noc,“ zdůvodnil Schwarzenberg HN svůj obrat.

Knihu též donedávna velmi kritizovali ministři z Věcí veřejných, podle pozorovatelů byl však jejich odpor nejspíše otupen nějakým dílčím kompromisem. Je možné, že koncepce nebude inhed v praxi zcela naplněna.

Zatímco HN ohlašují, že „ministr zemědělství zaznamenal své první vítězství“, protože „jeho“ Dřevěná kniha dostala od vlády zelenou, interpretace ekologů z Hnutí DUHA je přesně opačná: ministr Fuksa prý utrpěl porážku.

Ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek to vysvětluje slovy: „Vláda prakticky dala od Fuksova návrhu ruce pryč a odmítla se pod něj podepsat. Pro ministra Fuksu je velká porážka, že ani po třech kolech jednání nedokázal více, než aby kabinet jeho plán pouze vzal na vědomí. Bude pro něho ještě hodně těžké ustát plán, který narazil na odpor vědců i veřejnosti, jeho vlastních expertů, lesníků i části vlády. Nebylo to první ani poslední jednání o něm. Stejně jako spor o ekozakázku také tohle bude ještě trvat dlouho. Koncepce je v rozporu se schváleným Národním lesnickým programem, s usnesením Poslanecké sněmovny i s doporučením ministrových vlastních expertů.“

„Poděkování nás všech patří ministrům Věcí veřejných i dalších stran, kteří se proti návrhu postavili,“ uzavřel Machálek.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.