Schwarzenberg je pro uvalení sankcí na Bělorusko

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se v přednášce o prioritách české diplomacie v tomto roce obsáhle vyslovil pro zavedení sankcí na představitele Běloruska, styky se zemí ale přerušit nechce.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) je proti přerušení všech styků s Běloruskem, byl by ale pro sankce vůči politickým představitelům země, například omezení jejich možnosti cestovat za hranice státu. Naopak se vyslovil pro další podporu rozvoje občanské společnosti ve východoevropské zemi. Ministr to v pondělí řekl ve své přednášce o prioritách české zahraniční politiky pro letošní rok v Praze. V připravované nové koncepci české diplomacie má být důraz například na lidská práva a demokracii ve světě.

K zavedení sankcí namířených proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka před týdnem v Praze vyzvali EU představitelé běloruské demokratické opozice.

Schwarzenberg tehdy řekl, že si nedokáže představit přátelské vztahy ČR s Běloruskem v situaci, kdy Lukašenkovi političtí oponenti sedí ve vězení. „Já bych byl proti tomu, abychom všechny styky s Běloruskem přerušili," uvedl ale ministr. Sankce podle něj ale musí pocítit oficiální představitelé.

Rozvoj občanské společnosti by Česká republika měla podporovat také v případě Ukrajiny, uvedl Schwarzenberg. Naše diplomacie by přitom měla být opatrná při jednání s jejími politickými představiteli, podotkl v souvislosti s obviněními některých bývalých vládních představitelů. Jednomu z nich, Bohdanu Danylyšynovi, Česko minulý týden udělilo azyl.

Schwarzenberg se během přednášky dotkl také problematiky eurozóny. Přijetí jednotné evropské měny v ČR nepovažuje za „prestižní" záležitost a je podle něj nutné tento krok věcně posoudit. Současná vláda o termínu přijetí eura nerozhodne, podotkl. Dodal, že euro by Česko nemělo přijímat kvůli tomu, že je Česká republika „proevropská".

Schwarzenberg dále uvedl, že je zde problém, jak řešit zadlužení některých členských států eurozóny. Zvítězit podle něj může například „politická koncepce", kdy se euro udrží za každou cenu a na úkor bohatých zemí, nebo převládne „finanční pohled" či mohou v eurozóně vzniknout rozdílné skupiny zemí.

K evropské politice obecně dále ministr řekl, že je rád, že se premiér Petr Nečas (ODS) jasně přiznal ke koncepci EU. „Dvojjakost" v těchto otázkách České republice v minulosti škodila, řekl Schwarzenberg.

Ministr také uvedl, že česká diplomacie se v letošním roce bude muset vyrovnat s rozpočtovými škrty kvůli úsporným opatřením vlády. Na některých velvyslanectvích tak nebudou lidé, kteří se zvlášť věnují pouze exportní politice. Místo toho se někteří diplomaté mimo politická témata budou muset ve zvýšené míře věnovat i vývoznímu obchodu ČR v součinnosti s ministerstvy zemědělství a průmyslu a obchodu.

Ministr zahraničí nyní připravuje novou koncepci zahraniční politiky. Stejně jako jeho předchůdce se vyslovil pro to, že musí být konzistentní, jasná a neměla by se měnit s měnícími se vládami.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.