Afghánistán poznává krásy demokracie: Karzáí opět narazil

Afghánský parlament o víkendu schválil pouze necelou třetinu ministerských kandidátů nové Karzáího vlády. Podle OSN zemi bez funkční vlády hrozí politický kolaps.

(sea)

04.01.2010 12:01

Qhrk73oz

Afghánský parlament schválil pouze třetinu ministrů navržených prezidentem Karzáím. Foto World Economic Forum, flickr.com

Prezident Hámid Karzáí utrpěl pokořující ránu, když afghánský parlament v sobotním tajném hlasování nepřijal dvě třetiny kandidátů jeho nové vlády. Schváleno bylo jen sedm z čtyřiadvaceti ministrů. Šéf mise OSN Kai Eide v Kábulu varuje, že Afghánistánu bez funkční vlády hrozí politický kolaps, napsal pro Sunday Times kábulský zpravodaj deníku Jerome Starkey.

„Prodlužuje se stav bez funkčního vedení země, který trvá od srpnových voleb,“ uvedl norský předseda delegace OSN v Kábulu Kai Eide. Afghánský parlament podle západních pozorovatelů „cení zuby“ kvůli tomu, že jej prezident osm let ignoroval.

Výběr Karzáího ministrů byl považován za důležitou zkoušku jeho schopnosti potírat korupci, která ochromuje snahy Západu zemi obnovit. Jména kandidátů tvořila kompromis, který měl uklidnit vojenské velitele, mezinárodní komunitu i stovky lidí, jimž Karzáí slíbil pozici výměnou za podporu při zkorumpovaných prezidentských volbách. Figurovala mezi nimi jediná žena, ale také vojenský velitel obviněný z porušování lidských práv.

Diplomaté se po rozhodnutí parlamentu obávají, že by prezident mohl od svého slibu zemi reformovat upustit, aby dosáhl schválení svého kabinetu. Když parlament v minulosti nepodpořil Karzáího ministra zahraničí, prezident rozhodnutí poslanců ignoroval. Podle nejmenovaného západního diplomata Karzáí parlament „často obcházel, ignoroval a držel se od něj stranou“.

Poslanci nicméně schválili Karzáího ministra vnitra, obrany, financí a zemědělství, kteří mají na starost budování afghánských bezpečnostních složek a pozvednutí ekonomiky – což jsou ústřední odvětví protipovstalecké strategie Spojených států.

Prezidentovi se pravděpodobně nepodaří sestavit vládu před mezinárodní konferencí o Afghánistánu, která se koná koncem ledna v Londýně. Jediné pozitivum na téměř úplném bojkotu afghánského parlamentu je podle Eideho to, že „... dokazuje fungování institucí. Parlament využil své ústavní pravomoci a musí být respektován.“

Prezidentův mluvčí Vahíd Omar připustil, že rozhodnutí parlamentu není dobrý výsledek, pokud jde o činnost vlády, ministři však podle něj ve svých funkcích setrvají. „To je krása demokracie,“ podotkl Omar.

Další informace:
Common Dreams UN Envoy Warns of Power Vacuum After Afghan Parliament Rejects Karzai Cabinet


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.