Drábek sníží administrativu firem a přitvrdí u nelegální práce

Firmy nebudou muset od příštího roku hlásit volná místa, dodávat k žádosti o příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti potvrzení bezdlužnosti a sníží se jim pokuty za nevedení evidence. Naopak stát přitvrdí u nelegálního zaměstnávání.

(čtk)

12.01.2011 19:01


Spoluautor: Vratislav Dostál

414345_mediafax_michal_kalasek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce od příštího roku snížit administrativu firem. Nebudou muset hlásit volná místa, dodávat k žádosti o příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti potvrzení bezdlužnosti a sníží se jim pokuty za nevedení evidence.

Naopak stát přitvrdí u nelegálního zaměstnávání. Změny čekají také nezaměstnané. Na středeční tiskové konferenci to sdělil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

„Pokud si představíme, že dnes může zaměstnavatel za některá administrativní pochybení dostat až půlmilionovou pokutu, tak je to naprosto nepřiměřené," řekl Drábek. Maximální částka pokuty za neplnění oznamovací povinnosti nebo nevedení evidence se tak sníží z 500 000 na 100 000 Kč.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také navrhne zrušení povinnosti zaměstnavatelů hlásit každé volné pracovní místo. Hlášení bude nově dobrovolné. „Chceme nechat na volbě zaměstnavatele, jakým způsobem chce vybírat pracovníky při obsazování volného místa," doplnil Jaromír Drábek.

Nově také nebudou zaměstnavatelé muset k žádosti o příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti přikládat potvrzení o bezdlužnosti. To si úřad práce obstará, pokud ovšem nebude firma trvat na tom, že ho předloží sama.

„Naopak chceme velmi výrazně zvýšit postihy za nelegální zaměstnávání," řekl Drábek. Maximální částka pokuty se zvýší z 10 000 na 100 000 korun. Pokutovat přitom bude možné jak ty, kdo zaměstnance nelegálně zaměstnají, tak ty, kdo to umožní.

V současnosti je totiž nelegální práce velmi těžko prokazatelná. Osoba nebo firma, na jejímž pracovišti se vykonávala nelegální práce, bude tedy muset nově prokazovat, že nelegální práci na svém pracovišti neumožnila. V této oblasti se sjednotí i kontrolní činnost, která bude nově spadat pod Státní úřad inspekce práce.

Změn se dočká i společná činnost úřadů práce a agentur práce. V praxi úřad práce vytipuje určitou skupinu uchazečů a s jejich souhlasem převede zprostředkování jejich zaměstnání na agenturu práce. Předpokládá se, že v takové skupině budou převažovat uchazeči obtížně umistitelní.

„Chceme také, aby uchazeč o zaměstnání měl mnohem větší volbu při výběru rekvalifikačního programu," řekl Drábek. Bude si jej tedy nově moci vybrat sám. V této souvislosti ovšem čeká uchazeče zřejmě i to, že se budou na nákladech na rekvalifikaci programu podílet. Svědčí o tom Drábkova slova, že pokud si uchazeč zvolí nějaký náročnější rekvalifikační program, tak by měl mít možnost se na úhradě tohoto programu podílet.

V oblasti povinného zaměstnávání osob se zdravotním postižením by mělo dojít ke zrušení takzvaného náhradního plnění. To mohou v současnosti využít firmy, které z nějakých důvodů nemohou zaměstnávat zákonem stanovený počet zdravotně postižených.

Do budoucna tak budou muset zdravotně postižené buď zaměstnat, nebo odvést určitou částku do státního rozpočtu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.