Vatikán se bude podílet na televizním seriálu o vymítání ďábla

Představitelé Svaté stolice umožnili tvůrcům stanice Discovery Channel přístup do vatikánských archivů. V nich si filmaři chtějí doplnit podklady k novému seriálu o případech posednutí člověka ďáblem. Dílo má vzácně představit i soudobé katolické exorcisty.

(čtk)

11.01.2011 07:30


Spoluautor: Petr Jedlička

A1

Patrně nejznámějším exorcistou současnosti je italský kněz Gabriele Amorth. Dle vlastních slov provedl v životě asi sedmdesát tisíc vymítání. Foto neznámého autora, flickr.com

Vatikán bude spolupracovat s televizní stanicí Discovery Channel na bezprecedentním desetidílném seriálu o vymítání ďábla. V závěru minulého týdne to oznámila italská agentura ANSA.

Seriál má divácky atraktivní formou upozornit na případy údajného posednutí člověka ďáblem a bude založen na archivech katolické církve. Vatikán do nich umožní vstup a povolí náboženským expertům na exorcismus, aby v programu vystupovali, napsala agentura. Poznamenala, že tito specialisté o svém boji proti démonům zřídka mluví a v televizi se objevují jen vzácně.

„Je neobyčejně těžké získat do Vatikánu přístup, ale vysvětlili jsme, že se nebudeme pokoušet lidem říkat, co si mají myslet,“ řekl prezident Discovery Channel Clark Bunting. „Práce, kterou ti lidé (experti na exorcismus) dělají, a jejich přesvědčení o své víře vydá na fascinující příběh.“

Bunting také vyslovil naději, že pokud bude seriál úspěšný, bude Vatikán ve spolupráci s jeho kanálem pokračovat.

Seriál se má začít vysílat na jaře.

Teoreticky mohou praktikovat exorcismus všichni katoličtí kněží, ale ve skutečnosti to dělá jen pár vybraných, kteří musejí mít schválení svého biskupa, napsala ANSA.

Za účelem koordinace aktivit a předávání zkušeností byla již v roce 1993 římskými katolíky založena Mezinárodní asociace exorcistů, již dodnes Vatikán dotuje. Iniciátorem projektu a čestným předsedou asociace se stal římský kněz Gabriele Amorth.

Patrně nejznámějšího exorcistu současnosti proslavila řada tematických děl. Knihy Exorcista vypráví a Exorcisté a psychiatři byly přeloženy i do češtiny. Do povědomí široké veřejnosti nicméně Amortha dostaly až mediálně vděčné výroky o posedlosti Stalina a Hitlera ďáblem, o satanských přesazích magie v příbězích Harryho Pottera nebo o nových nástrojích ďábla, jimiž jsou podle něj internet a rocková hudba.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.