Kus nesmrtelnosti pro Soňu Červenou

Slavné operní pěvkyni a herečce předal ministr kultury Jiří Besser ve čtvrtek na tříkrálový večer medaili, která ji uvádí do kruhu význačných přátel českého umění.

Věra Jirousová

08.01.2011 08:00

So_a_erven_

Ocenění převzala Soňa Červená po představení Čapkovy Věci Makropulos v režii Roberta Wilsona, v níž hraje tajemnou operní divu Emilii Martu. Foto Lucie Jansch, ND

Nejvyšší státní ocenění, které uděluje ministr kultury významným osobnostem za celoživotní přínos pro českou kulturu, získala Soňa Červená ve čtvrtek po představení Čapkovy hry Věc Makropulos ve Stavovském divadle, kde herečka exceluje v roli tajemné operní divy Emilie Marty.

„Soňa Červená obětovala kultuře celý život, a přestože jsme o ní dlouhá léta za minulého režimu nesměli slyšet, reprezentovala Česko významným způsobem v zahraničí,“ zdůvodnil své rozhodnutí ministr Besser.

„Cením si jejího nezdolného životního optimismu, a především její nekompromisní profesionality, která je pro nás, její kolegy, nikoliv pouhým vzorem, ale především vlastní výzvou,“ dodal umělecký šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.

Medailí Artis Bohemiae Amicis ministerstvo oceňuje dlouhodobé a cílevědomé šíření dobrého jména české kultury u nás i v zahraničí. Loni ji obdrželi například nedávno zesnulý britský dirigent Charles Mackerras a fotograf Josef Koudelka, člen proslulé agentury Magnum.

Soňa Červená se narodila v rodině zakladatele slavného prvorepublikového kabaretu Červená sedma, právníka Jiřího Červeného. V divadle začala hrát po válce u Voskovce a Wericha, odkud zběhla k opeře a vážné hudbě. Té se věnovala celou profesionální dráhu, během níž zažila úspěch ve východním Berlíně, emigraci na Západ a hostování na jevištích velkých operních domů celého světa.

V jedinečné minimalistické a světelné inscenaci režiséra a výtvarného tvůrce Roberta Wilsona zaujímá Soňa Červená, se zářivými vlasy barvy ohně, centrální pozici Slunce, kolem nějž jako planety krouží celý herecký ansámbl ostatních postav Čapkovy hry. Hluboký hlas operní hvězdy (alias Eliany Makropulos), v němž zní ozvěna rudolfinské tradice i věčnosti, a její strhující herecký výkon vdechly představení energii, kterou s ní sdílejí všichni skvělí účinkující.

Publikum tříkrálové reprízy evidentně přijalo Wilsonův režijní koncept, který vyjímá Čapkovu hru z konvenčního rámce měšťanské kultury a interpretuje ji v kontextu přítomnosti a současného vizuálního myšlení. Soňu Červenou i celé slavnostní představení odměnilo aplausem.

Další informace:
iDNES.cz Sona Červená dostala po představení medaili od ministra kultury


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.