Premiér považuje Johnovu policejní komisi za stafáž

Poté, co premiér označil Johnovu komisi pro výběr policejního prezidenta za kočkopsa, sociální demokraté stáhli své zástupce a ministr vnitra pokáral Nečase za nestátotvornost, předseda ODS znovu přitvrdil: je to jen „takzvané výběrové řízení".

(čtk)

06.01.2011 12:44

Aktualizováno: 15:17


Spoluautor: Redakce DR

394763_mediafax_jakub_polacek

Výběr policejního prezidenta dělá vrásky premiérovi i ministru vnitra. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Způsob výběru policejního prezidenta působí jako stafáž předem určeného kandidáta, řekl ve čtvrtek novinářům premiér a předseda ODS Petr Nečas. S ministrem vnitra Radkem Johnem (VV), který výběrové řízení na nového policejního prezidenta připravil, chce o této věci dále jednat. I po Johnově čtvrteční výtce, že se nechová státotvorně, premiér zopakoval ostrou kritiku ministerské výběrové komise a podmínek pro výběr policejního prezidenta.

Nečas: Stafáž takzvaného výběrového řízení
„Nejsme sami, kdo má obavy z toho, že jsou dopředu nastavené výhybky ke konkrétnímu kandidátovi, kterého si někdo vybral, a teď se pouze dělá stafáž takzvaného výběrového řízení, kdy už je v podstatě možná dopředu rozhodnuto o tom, kdo to má být, a u toho já osobně i ODS bychom účinkovali velmi neradi," řekl Nečas.

Pochybnosti podle Nečase budí i krátký čas pro přihlášky kandidátů. Pokud se má výběrové řízení ukončit 10. ledna, budou fakticky jen tři dny pro přihlášky, upozornil. Nelíbí se mu ani to, jak ministerstvo nastavilo požadavky na vysokoškolské vzdělání kandidátů.

„Dělá to na mě dojem, že jsou nastavovány výhybky, aby tam někdo mohl být, a někdo tam nemohl být," řekl Nečas. John by podle něj neměl zvyšovat koaliční napětí kolem výběru nového policejního prezidenta a přistoupit na další konzultace v této věci.

Premiér již dříve odmítl desetičlennou komisi pro výběr budoucího policejního prezidenta. Ve středečním pořadu České televize Události, komentáře se dokonce vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda připojí svůj podpis pod výsledek výběrového řízení komise, sestavené ministrem vnitra pro výběr budoucího policejního ředitele.

Kočkopes z budoucích podřízených
„Tenhleten kočkopes v podobě komise, kdy dokonce se tam paradoxně na výběru policejního prezidenta podílejí někteří jeho přímí budoucí podřízení, tak to skutečně nemůže přinést dobrý výsledek," řekl.

Podle něj by ve výběrové komisi měli být skuteční odborníci, kteří by udělali objektivní výběrové řízení, na které by pak dala pouze „razítko" například skupina, která by reprezentovala demokratické politické strany.

Od komise se ovšem sociální demokraté již distancovali a své již navržené zástupce do ní stáhli. „Ukazuje se, že vznik komise nebyl dohodnut v rámci koalice a činnost a výsledky komise by se staly předmětem dalších dehonestujících koaličních sporů a
tahanic," sdělil ve čtvrtek ČTK úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle Sobotky John způsobem zřízení komise jen potvrdil, že jeho vedení ministerstva je „zcela chaotické a nestandardní". Současně však Sobotka dodal, že ČSSD je připravena podílet se na kontrole výběru policejního prezidenta, ale požaduje koaliční shodu na podobě příslušné komise a transparentní postup, respektující platné zákony.

John: Nečas nestátotvorně podporuje hysterii, komise bude
Ministr vnitra Radek John (VV) ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že trvá na tom, aby o policejním prezidentovi rozhodla výběrová komise. Nečasova středeční kritická slova na adresu výběrové komise John označil za nestátnická a rozhodnutí ČSSD z komise odejít za účelový krok, který opoziční straně umožní v budoucnu napadat chování policie i policejního prezidenta.

Nečas podle Johna „ne zcela státotvorně... podpořil hysterii kolem výběru policejního prezidenta". „Nemůžu a nechci si dovolit jakékoliv další zastavování jízdního řádu výběru nového policejního prezidenta," vysvětlil ministr vnitra a předseda VV. Premiéra ještě dnes hodlá požádat otevřeným dopisem, aby upřesnil svou představu, jaký představitel ODS by měl v komisi zasedat místo Salivara. „Pokud tam Nečasovi chybí nějaký manažer, nechť navrhne jeho jméno," podotkl John.

ODS v posledních dnech stupňuje útoky na VV, obává se prý především vlivu ministra dopravy a výrazné tváře strany Víta Bárty na vnitro a policii. Bárta ve čtvrtek, aniž někoho jmenoval, na internetu chování koaličních partnerů kritizoval. „Z chování určitého člověka mě mrazí. Nejsem zvyklý na neloajálnost, na nedodržení slova, na zákeřné jednání... Pokud z koalice zmizí i elementární slušnost, přemýšlím, co dál," napsal na sociální síti Facebook.

V Johnem navržené komisi měli zasednout například předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek, Johnovi náměstci pro vnitřní bezpečnost a ekonomiku a provoz Jaroslav Salivar a Jiří Franc či bývalí ministři vnitra za ČSSD František Bublan a Martin Pecina. Naopak KSČM neměla mít žádného zástupce, proti čemuž se předseda jejich poslaneckého klubu Pavel Kováčik ohradil.

Věci veřejné si tvrdý postup ODS vysvětlují snahou zachovat vliv exministra vnitra Ivana Langera na policii. Ten podobná nařčení odmítá.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Slabé místo koalice. Neděle, 6.Února 2011, 11:30:55

Ukazuje se, že Nečas byl s vysokou pravděpodobností neadekvátním způsobem donucen na místo ministra vnitra vzít člověka, kterého vůbec nechtěl. John nemá o kádrech v polici moc, ba možná žádné vědomosti, takže se chce osobní odpovědnosti za výběr hlavy policie zbavit. Metodu výběru vrchního policisty měl skutečně napřed projednat v koalici, zvláště když se ví, že Bárta má na vnitro nadstandardní vliv.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.