Vondra tvrdí, že policii ovlivňuje ABL, John zase, že Langer

Ať už měl nebo má vliv na chod policie kdokoliv, a podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) je to firma Víta Bárty (VV) ABL, kdežto podle ministra vnitra Radka Johna (VV) jeho předchůdce Ivan Langer (ODS), policejní prezident sám to zřejmě nebyl a nebude.

(čtk)

05.01.2011 10:45

398299_mediafax_mikulas_krepelka

Boj o policii, a tím v našem právním státě zřejmě i o vliv na průběh vyšetřování hospodářské kriminality se právě odehrává mezi ODS a Věcmi veřejnými. Vlevo Alexandr Vondra, vpravo Radek John. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Vládní Věci veřejné (VV) se stále obávají vlivu exministra vnitra Ivana Langera (ODS) na českou policii. V České televizi to ve středu ráno prohlásil ministr vnitra a předseda VV Radek John. Nejmenší vládní strana tak občanským demokratům vrátila jejich úterní prohlášení, že ODS se obává vlivu ministra dopravy a výrazné tváře VV Víta Bárty a jeho bývalé firmy ABL na práci policie. Podle Johna se tak ODS jen snaží zachovat Langerův vliv.

„Útok na nás, ten je proto, že ODS má stále přes pana Langera vliv na policii a chce ten vliv zachovat," vysvětlil John v ČT svůj pohled na úterní tvrdý útok místopředsedy ODS a ministra obrany Alexandra Vondry. Ministr před novináři zpochybnil způsob výběru nového policejního prezidenta. Výsledkem práce komise, v níž mají být i exministři vnitra za ČSSD, ale třeba i nynější Johnův náměstek Jaroslav Salivar nominovaný na ministerstvo ODS, by podle Vondry mohl být člověk akceptovatelný všemi, ale neakceschopný.

Vondra v úterý také oprášil obavy z vlivu významné bezpečnostní agentury ABL na policii. ABL založil a vlastnil ministr dopravy Bárta, firmu ale v souvislosti se svým vstupem do velké politiky předal svému bratrovi. John ve středu Vondrova tvrzení odmítl.

Johnova připomínka Langerova vlivu na policii také není novinkou, VV na toto údajné spojení upozorňovaly už na konci loňského roku. Langer podle Johna například z vyšetřování korupční kauzy spojené s exministrem životního prostředí Pavlem Drobilem (ODS) vynesl velmi rychle do médií informace z policejního spisu.

„Pan Langer vidí do vyšetřování. A ODS chtěla zřejmě, aby pan Langer nadále ovlivňoval policii. My to nechceme," zdůraznil ministr vnitra. Langer podle Johna řídí a ovlivňuje policii a získává z ní informace i ze spisu, kde je zmiňováno, že možná pere špinavé peníze.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Ale, ale. Sobota, 5.Února 2011, 11:34:35

To kopírujete boj o Ministerstvo vnitra jako před únorem 1948?!

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.