Ministrem životního prostředí se nakonec má stát Chalupa

Podle vyjádření premiéra Petra Nečase na úterním grémiu ODS se má stát novým ministrem životního prostředí místopředseda pražské ODS Tomáš Chalupa. Stejně jako jeho předchůdce Drobil se však ani Chalupa problematikou ochrany přírody nikdy nezabýval.

(dar)

04.01.2011 15:57

Aktualizováno: 17:04

399453_mediafax_ales_behounek

Tomáš Chalupa pod obrazem sama sebe. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Premiér Petr Načas se zřejmě nakonec rozhodl svěřit post ministra životního prostředí nikoli svému poradci Martinu Římanovi, ale poslanci Tomáši Chalupovi. Podle serveru ParlamentniListy.cz to Nečas oznámil na úterním zasedání stranického grémia.

Premiér ani samotný Chalupa zatím informaci definitivně nepotvrdili s tím, že se jednalo o interní poradu. Nečas se nicméně na Chalupovu adresu vyjádřil pochvalně. „Obecně platí, že Tomáše Chalupu považuji za vysoce kvalitního a schopného politika," řekl iDNES.cz Nečas.

Chalupu do funkce navrhovala pražská ODS. „Tomáš Chalupa je zkušený politik, považuji ho za vhodného kandidáta a má podporu pražské ODS. Rozhodnutí je ale na premiérovi," uvedl předseda pražské ODS Boris Šťastný. Zároveň zdůraznil, že Chalupa není spojen s žádnými korupčními skandály.

Pražská ODS patrně doufá, že by Chalupa mohl ve funkci vyřešit problematiku pražské čističky odpadních vod. ODS je totiž viněna z manipulace s penězi na její výstavbu. Podle vyjádření exministra Ladislava Mika Evropská unie proto Praze dotaci na projekt s největší pravděpodobností neposkytne.

Čistička přitom měla stát už v roce 2010, a Praze hrozí milionové pokuty od Evropské unie za nedostatečné čištění odpadních vod. Samotný Chalupa se v případě čističky sám angažoval, když prosadil podmínku, že materiál na stavbu čističky musí být dopraven po vodě. To stavbu prodraží.

Chalupa byl v minulosti kritizován i částí ODS za nekritickou podporu někdejšího kontroverzního primátora Pavla Béma. V současné době však ve straně patří ke křídlu premiéra Nečase a má i nadstandardní vztahy s prezidentem Václavem Klausem.

Stejně jako odvolaný Pavel Drobil se však ani Chalupa ochranou životního prostředí nikdy v minulosti nezabýval. Chalupa pracoval původně jako novinář, od roku 1992 je členem ODS, v současné době působí jako poslanec a místopředseda pražské ODS.


A co si myslíte vy? Diskuse (7 příspěvků)

Jakub Grombíř - brno

Úterý, 4.Ledna 2011, 15:47:56

Tenhle Tomáš Chalupa?
http://www.youtube.com/watch?v=PmYlb5JeZq8
Tak to potěš koště

Mnjmini

Marta Nachtmann Josephsen - København Ø

Úterý, 4.Ledna 2011, 20:05:2

Chalupu má Klaus velmi rád, do neexistující předvánoční dohody by taková nominace zapadla jako klíč do velmi dobře promazaného zámku

Img_4546

martin škabraha - autor erót-ické literatury

Středa, 5.Ledna 2011, 09:45:0

Jo, to bude on, Jakube. To byl dobrej projev tenkrát, hlavně ta pasáž od 2:57, tu si pouštím opakovaně. Zdá se mi to, nebo při slově "svobodný" opravdu pohlédne zbožně k nebi?

Michal Staněk - potomek nevolníků, Loukov

Češi i ti ostatní Středa, 5.Ledna 2011, 10:31:5

To je tedy,alespoň pro mne, silná káva. Mají ,vítězové, ještě hodně podobných es v rukávu?

Jakub Grombíř - brno

Středa, 5.Ledna 2011, 13:05:3

Jak říkala ta paní ve filmu Jára Cimrman ležící, spící - "Výsosti, kam pořád chodíte na ty nápady?"

Petrasek Milan - penzista

I JÁ jsem pana Chalupu vyslechl Středa, 5.Ledna 2011, 17:27:15

Bylo to hrrozný.

Petrasek Milan - penzista

Přesto Středa, 5.Ledna 2011, 17:35:12

domnívám se, že jde o český odvar teeparty. Sofistikovaně exaltovaný postoj neoliberální pravice, kterým se ODS domnívá vykrýt nároky části voličů ze středního menežmentu. Bude zajímavé jak úspěšně.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.