Galerie Langhans oslavuje sto třicet let ve službě fotografii

Probíhající výstava v pražské Langhans Galerii Praha mapuje příběh samotné galerie a domu, v němž sídlí. Pro trvalý zájem veřejnosti je prodloužena do konce února 2011.

Věra Jirousová

04.01.2011 16:00

Langhans

Anna Sedláčková, 1920, herečka z Galerie osobností Langhans. Foto Langhans Galerie Praha

Prestižní pražská Galerie Langhans připravila po třiceti pěti kvalitních výstavách, věnovaných současné české i světové fotografii, úctyhodnou retrospektivní přehlídku, která představuje pohled do historie vlastní galerie i příběh domu Langhans.

Koncept výstavy se soustřeďuje na proslulý, při rekonstrukci domu objevený archiv s obsáhlým souborem jedinečných portrétních snímků Galerie osobností, v níž fotograf Jan Langhans (18511928) zaznamenal podoby slavných osobností jak české, tak i evropské společnosti.

Rekapitulace přináší komplexní obraz Langhansova ateliéru, dokumentuje proměny a dějinné zvraty tohoto významného místa v centru Prahy, upozorňuje i na fotografovu řemeslnou zdatnost a jeho důraz na moderní obchodní strategii.

Přízemí galerie ukazuje mobiliář někdejší reprezentativní čekárny, v níž se zákazníci seznamovali s fotografickou produkcí studia a reklamními tiskovinami.

Galerie osobností je umístěna v prvním patře, kde můžou návštěvníci obdivovat snímky dokonalých společenských portrétů na stěnách, a čeká je zde i komorní projekce obsáhlého fotografického souboru, v němž defilují politici, spisovatelé, vědci a zejména slavní herci.

Ve vedlejším kabinetu jsou shromážděny dokumenty, které vypovídají o zašlé slávě ateliéru i o čtyřicetileté devastaci, kdy v něm sídlila socialistická firma. Je zde však k vidění i rozsáhlá rekonstrukce podle návrhu architekta Ladislava Lábuse z roku 1998 a nová historie restaurování negativů a uspořádaných výstav.

V rámci doprovodných pořadů se v galerii Langhans uskuteční přednáška Filipa Lába a Pavla Turka Galerie, Fotografie, Digitalizace/ Cesta od obrazárny k Flickru. Její téma se zabývá postupnou proměnou fotografie na cestě směřující z výstavního prostoru do webových galerií. Přednáška proběhne ve čtvrtek 6. ledna 2011 v 19 hodin.

Její autoři sledují změny v archivování a vystavování snímků od hmotných unikátů až po virtuální fotografické obrazy, jež jsou propojené klíčovými hesly a na internetu a směřují od jedinečnosti k nekonečnému procesu opakování.

Příští výstava s názvem FOTO VIRUS/ C Action, kterou připravuje Walter Keller, nový kurátor galerie Langhans, bude zahájena na konci března 2011.

Langhans Praha, Od roku 1880 Jedno jméno, jedno místo, jedno téma. Kurátoři Dušan Šimánek, Robert Portel, Miroslav Bednář, Langhans Galerie Praha, Vodičkova 37, 110 00 Praha 1. Výstava potrvá do 27. února 2011.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.