Ministr kultury vyměnil ředitele památkové inspekce kvůli webu

Ministr Jiří Besser (TOP 09) náhle objevil nedostatky v komunikaci na webové prezentaci Památkové inspekce, pozval jejího dlouholetého ředitele Jiřího Varhaníka během Vánoc na schůzku, ten se ale okamžitě sejít nechtěl. A tak ho ministr odvolal.

Ministr Jiří Besser (za TOP 09) v pondělí odvolal dlouholetého ředitele Památkové inspekce Jiřího Varhaníka. Nelíbila se mu dosavadní práce inspekce a nedostatečná spolupráce s ostatními orgány ministerstva kultury (MK) i s krajskými a městskými úřady.

Památková inspekce je specializovaným kontrolním orgánem MK v oboru státní památkové péče. V organizační struktuře ministerstva podléhá inspekce přímo ministrovi. Besser zároveň jmenoval Varhaníkova nástupce, Martina Zídka, který dříve působil na památkovém odboru Středočeského kraje. Zídek se funkce ujme v úterý 4. ledna. MK to sdělilo na svých webových stránkách.

Besser od nového vedení očekává větší transparentnost a informovanost při provádění památkového dozoru. „Když se na to podívám jako úplně obyčejný uživatel, tak na webu ministerstva najdu jedinou zprávu o Památkové inspekci ze září roku 2008. To je takový první signál, že něco není v ideální formě," uvedl ministr na webu.

„Já se domnívám, že jsem komunikoval tak, jak bylo potřebné, nejsem si vědom nějakých profesních pochybení," řekl ČTK odvolaný Varhaník. Důvody odvolání jsou podle něj jiné, mohou za tím být například někteří nespokojení, které inspekce kontrolovala. Kauz, kde inspekce nalezla problém, označila jej a dotčenému subjektu se to nelíbilo, prý bylo více. O konkrétních možnostech ale nechce Varhaník spekulovat. Žádné vážné výhrady k práci Památkové inspekce prý ministr Besser dosud neměl, respektive je řediteli Varhaníkovi nesdělil.

Ministr na webu uvádí, že inspekce v posledních letech jen sporadicky informovala o závěrech, které získala při provádění dozoru. Důležité kontrolní závěry neměly údajně k dispozici ani odbory ministerstva, které by s nimi měly pracovat, tedy odbor památkové péče a odbor legislativní a právní. V důsledku toho se prý stávalo, že krajské a obecní úřady dostávaly od Památkové inspekce rozdílné informace, než jaké poskytoval odbor památkové péče. „Chtěl jsem o tom s panem doktorem Varhaníkem mluvit mezi svátky, ale nechtělo se mu přijet z dovolené na Orlíku do Prahy. I když jsem uvažoval o nějaké formě další spolupráce, tak teď již pro ni prostor nevidím," dodal ministr.

Ministr definoval několik základních úkolů pro nového ředitele inspekce. Památková inspekce by měla podle jeho představ více informovat o závěrech památkové kontroly, své závěry by měla zveřejňovat na webu ministerstva i v tisku. Dalším úkolem je formulovat ve spolupráci s ostatními útvary ministerstva metodické materiály pro krajské a městské úřady a pro Národní památkový ústav (NPÚ). Cílem by mělo být sjednotit aplikaci zákona o státní památkové péči.

Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu za starou Prahu, nemá vůči odvolanému řediteli Varhaníkovi žádné vážné výhrady, skoro naopak: „V posledním asi půlroce jsme se na inspekci obrátili ve dvou konkrétních záležitostech. Komunikace byla pokaždé korektní a inspekce nám dala v podstatě za pravdu,“ řekla Bečková Deníku Referendum. „Za výměnou ředitele inspekce snad nejsou nějaké postranní úmysly nebo osobní spory. Martin Zídek je zkušený úředník, který v resortu kultury působí už mnoho let. Věřím, že naváže na dobrou praxi předchozího vedení,“ dodala Kateřina Bečková.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.