Bez Orientace

Výpisky z pátečních (31. prosince 2010) Lidových novin. Tentokrát o údajné události roku 2010, síle obchodních zájmů, velice velkorysé katolické církvi, výkřicích u dvou soudů, dobře zažitých stavbách, lámání hole v ODS, o kalkulačkách při maturitě a o nectnosti některých historiků.

Guth

Jiří Guth

03.01.2011 08:00

Na titulní straně pátečních LN – v sobotu lidovky a tedy ani příloha Orientace – nevyšly – hlásá tzv. otvírák, že podle čtenářů serveru Lidovky.cz byl největší domácí událostí roku 2010 Paroubkův pád. Rozhodlo o tom asi sedm tisíc kliknutí z celkového počtu zhruba jedenácti tisíc. Hm. Vtipnou protiváhou je titulek na zadní straně hlavního sešitu LN „Rok 2010: Jak dostat Nečase do polepšovny“, který uvádí přehled více či méně trefných a sarkastických hodnocení Jana Rejžka. Mezi jeho citáty roku je i tento: „Vy nýmande z pekel, vy kurví zplozenče, vy chuchvalče špatností, vy právníku.“ (vévoda v románu Hilary Mantelové Wolf Hall).


Petra Procházkova o zpolitizovaném procesu s exprezidentem ropné firmy Jukos Michailem Chodorkovským: Hlasů odsuzujících soud jako ubohou politickou mstu ze strany premiéra Vladimira Putina bylo asi devadesát procent, reakcí souhlasících s verdiktem zbytek. (…) Jenže Rusku, a Putinovi zvlášť, to může být fuk. Má s tím „světovým krajním rozhořčením“ ty nejlepší zkušenosti. „Rozsudek bude mít fatální důsledky,“ straší někdejší ministr ruské vlády, dnes opoziční politik Němcov. Nemá pravdu. I kdyby Chodorkovskij s Lebeděvem dostali kulku do týla, obchody pofrčí vesele dál.

Na českých silnicích letos podle předběžných policejních statistik zemřelo 746 lidí. Tedy nejméně od roku 1989. Od roku 2007 (1123 mrtvých) trvá klesající trend.

V devadesátých letech, ještě coby administrátor premonstrátského kláštera v Teplé zaplatil Gejza Šidlovský patnáct milionů firmě, která neodvedla žádnou práci. Byl odsouzen k půlročnímu podmíněnému trestu. Obžaloba z toho, že půjčil klášterní peníze a připravil řád o zhruba sto padesát tisíc korun na úrocích a že za šest set tisíc korun prodal do Polska vzácné, památkově chráněné prvotisky z patnáctého století (jejich cena přitom byla výrazně vyšší a polští kupci je také obratem v Mnichově výhodně prodali), neuspěla. V obou těchto případech se podle názoru soudu Šidlovský provinil maximálně proti církevním, a nikoliv proti světským předpisům. Co dělá dotyčný v současné době? Ředitele pražské premonstrátské Strahovské knihovny.

Soudní moc to na Východě nemá snadné: „Buďte proklet vy vyvrheli, i všichni vaši potomci.“ Tento zoufalý výkřik byl jedinou bezprostřední reakcí na rozsudek vynesený včera moskevským soudem nad dvěma bývalými šéfy ropné společnosti Jukos. Hlas patřil matce bývalého prezidenta firmy Michaila Chodorkovského, která se tak obrátila na soudce Viktora Danilkina. V jiném státě zase zaznělo toto: „Jen Bůh a ne soud může rozhodnout, zda je, či není můj otec vinen.“ (Boaz Kacav, sny bývalého izraelského prezidenta, odsouzeného za dvojnásobné znásilnění).

Výstava Věry a Vladimíra Machoninových v Galerii Jaroslava Frágnera (do 30. ledna 2011) připomíná „důkladně zažité“ stavby jako pražskou Kotvu nebo karlovarský hotel Thermal. Jejich funkčnost i výtvarný výraz chápeme jako něco samozřejmého, v porovnání s dnešními stavbami se o samozřejmost vůbec nejedná, kousavě poznamenává redaktor Tomáš Pospiszyl. Jako výtvarné prvky používali inženýrské elementy stavby samé. Stačilo natřít vzduchotechniku červenou barvou a rázem se stala sochařským dílem. Výtvarná kvalita Kotvy je zjevná i mimo okruh radikálních obdivovatelů sedmdesátkového retra. O to nepochopitelnější je přístup managementu Kotvy, který nevyužil možnost výstavu Věry a Vladimíra Machoninových uspořádat v jednom z nevyužitých pater.

Zbyněk Petráček komentuje spekulace o jménech možných nástupců Pavla Drobila v české vládě: Systémový problém spočívá v tom, že ODS nemá žádnou osobnost kompetentní ve věci životního prostředí – to je člověk, který ani nemusí být ministrem, ale má své renomé a je schopen utvářet i vysvětlovat ekologickou politiku ODS. A co je horší, ODS nad hledáním (či pěstováním) takové osobnosti zlomila hůl. (…) Má ODS někoho, kdo může o problémech diskutovat i jinak než Drobilovým odkazem, že četl knihu Václava Klause i vystoupení Martina Bursíka? Nemá. A dělá něco pro to, aby ho získala? Nedělá. Místo kompetentní osobnosti hledá ministerské kandidáty, kteří reprezentují partu A či partu B. I to je vzkaz voličům.

Pedagog Oldřich Botlík polemizuje s názory zástupců Asociace ředitelů gymnázií ČR: „Autoři státní maturity opět nezklamali. Kalkulačky, které umějí zobrazit graf funkce, prostě zakázali. Dnes, kdy se maturant dostane dvojím kliknutím na internetovou stránku, která nakreslí graf funkce mnohem detailněji než kalkulačka! Takhle přece nelze obcházet neschopnost vymyslet nové, kvalitní didaktické postupy a úlohy. Ve výuce i u zkoušek. Škola musí hledat cesty, jak kvalitně rozvíjet myšlení žáků s kalkulačkou a s internetem – ne bez nich.“ Ale také bez nich, dodává autor Dezorientací, takto otec dvou gymnazistů.

Lakovat minulost slavných na růžovo je nectnost, které by se historik rozhodně neměl dopouštět, chce-li se pokládat za historika, a ne za propagandistu. (Petruška Šustrová v Posledním slovu).

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.