ODS začíná splácet Věcem veřejným: Martinů odejde ke konci roku

Koaliční strany sice uzavřely na Hradě tajnou dohodu, její obsah však začíná sám vycházet najevo. Policejní prezident Oldřich Martinů skončí ve své funkci na konci roku. Policejní odbory chtějí ovšem i hlavu ministra.

(čtk)

22.12.2010 13:29

370525_mediafax_ales_behounek

Podle policejních odborářů by měl odejít s prezidentem Martinů i ministr John. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Koaliční strany sice uzavřely na Hradě tajnou dohodu, její obsah však začíná sám vycházet najevo. Policejní prezident Oldřich Martinů skončí ve své funkci na konci roku. Policejní odbory chtějí ovšem i hlavu ministra.

Oldřich Martinů skončí k závěru letošního roku ve funkci policejního prezidenta. Oznámil to novinářům po dnešním jednání s prezidentem Václavem Klausem. Na odchodu policejního prezidenta se dohodly koaliční strany na Hradě před úterním hlasováním o nedůvěře vládě. Trvaly na tom Věci veřejné (VV). Martinů potvrdil, že dosud tajná dohoda bod týkající se policejního prezidenta obsahuje.

„Byla to schůzka nejvyšších ústavních činitelů a já jsem byl rozhodnut závěry této schůzky akceptovat," řekl Martinů, který hovořil o uklidnění situace a „vytvoření podmínek pro klid na práci". Žádné pochybení si nepřipouští.

V aféře kolem už bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) prý nezpůsobil žádný únik informací, jak mu vytýkal ministr vnitra a předseda VV Radek John. K rezignaci John vyzval Martinů ale už dříve.

Martinů u policie zůstane, ministr vnitra a předseda VV Radek John mu slíbil podporu vlády při zahraničním angažmá, řekl. Pro policejního prezidenta je prioritou místo u unijní policejní organizace Europol, možností je však podle něj více.

Na funkci policejního prezidenta bude vypsáno výběrové řízení. Do doby, než bude nástupce Martinů jmenován, povede policii podle dohody s Johnem některý ze zástupců policejního prezidenta. „Který to bude, oznámí pan ministr vnitra zcela jistě ještě do konce roku," uvedl Martinů, který bude od ledna působit v mezinárodním oddělení prezidia.

Nyní má policejní prezident dva náměstky Ivana Bílka pro vnější službu a bývalého šéfa protikorupční policie Jiřího Nováka pro ekonomiku. Místo náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování je neobsazené, v listopadu na pozici rezignoval Viktor Čech. John Čechův odchod označil za velmi znepokojující signál, zároveň jej jmenoval svým náměstkem.

Klaus dnes udělil končícímu policejnímu prezidentovi stříbrnou plaketu. V dopise uvedl, že Martinů „vynaložil velké úsilí k tomu, aby policejní sbor byl kompetentní, profesionální a plně funkční". Policejní prezident neskrýval před novináři dojetí.

Naopak o Johnovi se Klaus v dnešní Mladé frontě DNES vyjadřoval kriticky. Sám se prý nedívá na policii „triviálním politizujícím způsobem jako pan ministr vnitra". Johnovu „ideovému či politickému zakotvení" vůbec nerozumí, řekl.

Vedle Martinů by měl podle odborové organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) odstoupit i John. UBS, která má asi tři tisíce členů, dnes ráno oba vyzvala k rezignaci na svém webu. Martinů podle odborářů ztratil důvěru řadových policistů a nezvládl svou vysokou manažerskou funkci.

John je podle odborářů nekompetentní a neznalý problematiky. „Ministr vnitra Radek John nezvládl tuto funkci, a měl by tedy v zájmu ČR podat demisi," uvedla unie.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.